Citat:
Ursprungligen postat av
DeValera
Ja den allt större muslimska befolkningen är det största hotet som finns mot Europa. Dock så tror jag inte att detta kriget kommer att leda till flera terrordåd. När IS föll ledde inte till någon terrorvåg i Europa, ändå hade flera tusen muslimer bosatta i Europa åkt dit och fått militär träning och erfarenhet där. Iran som är shiamuslimskt har inte det antal anhängare i Europa som är beredda att dö för en regim som riskerar att fall. Det är jag högst tveksamt till. Men såklart något enstaka terrordåd kan ske.
Om Europa, Israel och USA lyckas dra in hela den muslimska världen i olika konflikter så förändras den bilden, eller hur?
Det är det som Iran spelar med som insats, totalt muslimkaos.
Då finns det risk för att alla muslimer oavsett om de är shia eller sunni kommer se Israel, Europa och USA som satans påhäng.