Citat:
Ursprungligen postat av
Magictrix
Du får filma vad du vill på offentlig plats eller i ditt hem utan tillstånd. Men du får inte filma i badrum eller sovrum. Du får inte heller filma eller fotografera en enskild individ utan samtycke. Vare sig hemma eller offentligt. För några år sedan räknade man (EU) att fyra eller fem personer kunde räknas som en folksamling och då behövdes inte något tillstånd. Om du exempelvis fotograferar eller filmar Eiffeltornet kan du räkna med att ett antal okända människor kommer att hamna på din bild. Men var de fler än fem kunde du till exempel trycka upp ett vykort och sälja det som en souvenir utan att ta hänsyn till folksamlingen. Om du däremot fotograferar en vän som hamnar i fokus på bilden med Eifeltornet i bakgrunden måste du dels ha samtycke, dels betala modellarvode till den personen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Magictrix
Ja, du har helt rätt. Det verkar som den gamla lagen om "folksamling" har ändrats. Sedan var jag lite otydlig med att mitt exempel på slutet gällde kommersiell fotografering. Där gäller fortfarande ett samtycke, som det även står i länkarna.
Med det sagt kan vi väl komma överens om att det inte är okej att fota någon i smyg när man har sex? För det är ju det som tråden handlar om.
Det har alltid varit lagligt att fotografera/filma personer på allmän plats i Sverige, så länge man inte utför det på ett kränkande sätt.
Det som är reglerat är vad man gör med filmen/fotografierna.
I sitt eget hem är det också fritt att filma öppet.
Dock är det inte lagligt att filma någon i hemlighet i sitt(eller annans) hem om det inte är försvarbart.
Exempel på försvarbart kan vara att ha en dold övervakningskamera för att eventuellt filma brott.
Exempel på när det inte är försvarbart är om man har gäst/er hemma och filmar dem i smyg, har man då en dold övervakningskamera och du tar hem gäster måste du antingen stänga av kameran eller informera om att den finns.
Filma någon i smyg när man har sex kan vara olagligt, men det beror på var man är.
Gör man det på allmän plats är det inte olagligt.
Kränkande fotografering kräver att det är en privat plats, t.ex. en bostad, toalett, omklädningsrum eller liknande.