Citat:
Ursprungligen postat av
HeligaBritta
Nej tyvärr. Hon bryr sig ju inte.. Wt morsan sitter o säger på TikTok att nappen är hennes trygghet och det är därför hon har napp fortfarande.
Chloe har inte haft det lätt absolut med alla flyttar hit o dit vilken inte är bra o skapar otrygghet. Men ungen har iaf inte varit med om så pass otrygga hemförhållanden som misshandel o straff tex att hon behöver fortsätta vara en bebis med napp?
Såhär.
Hon har ju rätt i sak. Nappen är en trygghet. Men när ett barn är sex år så ska tryggheten finnas någon annanstans. Inte i nappen.
Jag lider med deras unge på riktigt.
Det man har sett från bloggar och Instagram genom åren. Det är bara godis, läsk och skräpmat som trycks in i det barnet samt att föräldrarna har bråkat ngt så in i helvete.
Visst vissa kan säga ”ah men det är bara en liten del vi sett” och ja, den personen har rätt men är det konstigt att folk reagerar när allt som visas i videos är är socker och fett?
Tyder på extrem lathet från föräldrarna. Kan garantera att barnet är iPad/tiktok/YT shorts skadad in i kaklet redan. Varken mamma eller pappa orkar bry sig om uppfostran eller aktivering, det är enkelt att sätta ungen framför skärmen.