Citat:
Ursprungligen postat av
Vemvad25
Finns det ett bäst före datum på en hämnd?
Vem bestämmer iså fall när och var den ska infinna sig för att det ska passa alla?
Sluta larva er, självklart kommer inte Jocke göra något.
Polisen bevakar dem alla på grund av hotbilden mot dem och bara en idiot skulle kliva in i det rampljuset!
Det är just precis detta. Enkelt att hela tiden dra till med "en vacker dag", "när man minst anar det", "hämnden behöver inte komma på en gång" - töntiga ursäkter som Jocke kan gömma sig bakom för all evighet för att därmed aldrig behöva: Just hämnas.
Just ja, det var ju ett av alla dessa konton som tidigare alltid kommenterade till Jockes försvar i tid och otid som påstod att det tydligen varit en "hämnd": En av de åtalade och friade personerna hade fått "duktigt med stryk" - så det var hämnden för att dödat Jockes son?

Säkert också bara ett sammanträffande att detta konto tillsammans med en massa andra liknande konton slutade skriva efter att Jocke blev out.
Det har inget med hotbilden att göra. Jocke kommer aldrig att hämnas för att han mycket väl vet att han saknar backningen som skulle krävas för att slippa hämndåtgärder efteråt.