Citat:
Ursprungligen postat av
HemligaKaptenen
Lite äckligt se folk betala så lite i skatt
Uhh, procentuellt så har sjukersättning/pension skattats hårdare än lön, så lite svårt att se hur du tänker nu.
Citat:
Ursprungligen postat av
DrGiggles
Skrevs hyra på 7000kr, bostadstillägg just över 6000kr. Är det betalning själv 1000kr/mån för boende? Det är ju nästintill gratis boende..otroligt i så fall. Inte ens fattigpensionärer får så mycket. Har en anhörig som nog har ca 14t/mån pensionär, varav några tusen är änkepension. Har en br avgift på ca 5t å får nog 2t drygt i stöd.
Bostadstillägg täcker 96% av boendekostnad upp till 5000kr, sen 70% av kostnaden över det men som max kan det täcka 6500kr.
Fattigpensionärer har rätt till exakt det och får det om man lämnat in korrekta uppgifter och inte har några tillgångar, har man tillgångar så får man mindre stöd eller inget alls. Väldigt vanligt med pensionärer som lämnat in felaktiga uppgifter eller inte uppdaterat trots att hyran höjts 20 gånger sen ansökan.
Citat:
Ursprungligen postat av
Autobahn76
Hur svårt/lätt är det att få sjukersättning idag? Vad krävs liksom?
Som regel så är det väldigt svårt och tar väldigt lång tid, du behöver ha passerat arbetsförmedlingens alla instanser och gjort utredning av arbetsförmågan samt så behöver du ha en läkare på din sida som tar striden mot försäkringskassans läkare som har betalt för att göra allt för att neka ansökningar och intyg.
Så antingen ska något katastrofalt hända, typ du förlorar armar och ben. Eller så ska du ha väldigt lång sjukdomshistorik där arbetsförmågan inte kan ifrågasättas. Eller så ska du ha en kusin som är läkare och är beredd att bryta mot lagen.
Det kan vara lättare att få sjukersättning på 25-75% än 100%, är man nära pensionsåldern så kan det också bli lite lättare.
Det är många fall som går till tingsrätt där försäkringskassan måste lägga sig för att man är för aggressiv i sitt nekande till ersättningar. Finns fall där svårt sjuka sökande hinner dö innan försäkringskassan godkänner ansökan.
Om du får sjukersättning så kommer försäkringskassan sen hålla koll på dig och göra kontroller med några års mellanrum för att se om något förändrats.