Citat:
Ursprungligen postat av
Straightuphappy
Ta bort sociala medier, helt helst. Människor får fruktansvärt orealistiska förväntningar, och det gäller framtid, förhållanden, levnadssätt. Och när man ej får det, depression. Samt dopaminsystem blir helt saboterat, folk kan inte koncentrera sig längre, inte sitta 30 sek utan att ta fram sin mobil. Barn växer upp med föräldrar halvt frånvarande, bara scrollar, lr så ska dom vara influencers och låta barnen agerar skådespelare så dom ska tjäna en slant o få sina egon belönade genom likes.
Jag tror att världen hade blivit mkt bättre utan sociala medier. Samtal och sms, på sin höjd messenger och anonyma forum, där toppade vi.
Det kommer aldrig tas bort tyvärr, men minst, MINST 16 års gräns, gärna 18 år.
De barn som scrollar igenom TikTok är naturligtvis traumatiserade av skolplikten. Det är otroligt att skolplikten fortfarande finns kvar. Det är som att tvinga en fotbollstalang hos La Masia att flytta till Nordkorea och sparka på en läderkula på en leråker. AI-utvecklingen har fått mig att gå från att vara filosofiskt skeptisk till skolplikten till att vara fullkomligt övertygad att de länder som inte avskaffar skolplikten eller har en skitsamma-attityd till skolfrånvaro kommer vara U-länder inom 30 år. Det är garanterat att en nationalstat som spenderar en fjärdedel av statsbudgeten på att tvinga barn att befinna sig i träslöjdsalar och hemkunskapskök kommer förvandlas till en total misär. Det är garanterat att de stadsstater som inte har statlig skolplikt kommer att rövknulla övriga länder lika effektivt som de europeiska imperierna rövknullade andra världsdelar.
Och visst kan det låta motsägelsefullt att först förkasta den moderna nationalstaten och samtidigt hävda att det är ett problem att den går i konkurs, men problemet är inte att staten går i konkurs eller eller lever vidare som ett osynligt spaghettimonster med politiker som ingen röstar på. Problemet är att
nationalstaten kommer ta med sig folket som den representerar ner i graven. Nationalstatens språk kommer mer och mer att framstå som ett förtryckarredskap som inga intellligenta föräldrar är villiga att lära sina egna barn. Det är därför som marxistiska och mångkulturella stater har en mer patriotisk befolkning idag. Operation failed but the patient survived. Staten gick i konkurs men folket överlevde.
Frågan är om Ryssland redan har avskaffat skolplikten. Jag är lite halv-epstein och följer några ryska tonårsflickor på Instagram, och det man noterar är att
de verkar vara på väldigt oregelbundna semesterresor. Vill inte romantisera Putin, men han verkar iaf inse att det inte är något problem om de intelligenta (och får man väl erkänna, rika) medborgarna uppehåller sig i Dubai och Thailand medan de riktigt dumma jävlarna (och tragiskt nog fattiga) stupar på ett slagfält, istället för att alla ska tvingas sitta och häcka på en skola för att tillgodogöra sig en utbildning som är 100 gånger dyrare och 100 gånger sämre än en Large Language Model. Den politiska ambitionen bör vara att de nationalister som avgudar staten förintas och att de vackra och intelligenta medborgarna får leva vidare som kosmopoliter. Fast problemet är väl om Putin startar ett kärnvapenkrig. Det bästa vore ju om vi kunde få se större Actium-liknande sjöslag ute på Östersjön med 500 meter långa oljetankers bemannade med tiotusentusentals tatuerade skäggnationalister som tar kål på varandra. Man skulle kunna såga upp kanonportar och bygga batteridäck inne i de där Alang-skorvarna och filma sjöslagen med en drönare. Det tror jag alla skulle bli lyckligare av.