Citat:
Ursprungligen postat av
pyroclasm
Inte omöjligt. Men det finns ett problem med den teorin: De vanliga mulorna kör runt hela tiden och levererar i strid ström, när polisen får koll på någon av dem tar främst de langarna och inte kunderna. (De räknar med att fånga upp en del av kunderna genom viss dokumentation (foton) samt digitala spår.
Om leverantören var en känd person högre upp i hierarkin kan de haft span på vederbörande och när de såg honom träffa någon (Katja), följde de efter henne för att se var det kan ha lett. När det ledde ner i diket bestämde de sig för att ta reda på vem det var, om de inte visste det innan.
Narkotikaspanare borde ju ha koll på vem hon är tänker jag, och en slagning på bilen lär ju gett de oavsett.
Att topparna i knarknätverken inte själva hanterar leverans till slutpundare som Katja är säkert korrekt.
Jag är inte alls säker på att polismännen förstod vilket högdjur Katja var inom Sverigedemokraterna när hennes namn dök upp när de slog på hennes bilnummer. Hon har väl ett ganska "generiskt" namn?
Jag tror detta kan vara det bästa som hänt i Katjas politiska karriär efter att hon träffade Linus Bylund.
Om Katja blir frikänd kan inget hindra henne från att bli Jimmies efterträdare som partiledare inom SD. Att Katja är oskyldig och blir frikänd verkar vara konsensus här i tråden, även om jag vill reservera mig lite mot det.
Katja har talets gåva och gillar att stå framför kameran (videob på X). Katja är hård mot narkomaner och kriminella och det gillar SD-väljarna. Katja har också en mycket sympatisk framtoning, vilket kollegor inom polisen och hennes "klienter" från ravescenen vet att intyga.
Katja har också den typ av utstrålning som går hem i stugorna, en inte allt för uttrycksfull blick, eller tom blick, som är bra när "hon inte vet något om det" som ny ledare för SD.
Katja är den perfekta efterträdaren till Jimmie när han lämnar SD och att Katja är kvinna får säkert många kvinnor att rösta på SD när Katja blir ny partiledare. Mycket för att Katja ömmar för utsatta barn, som till exempel sina egna.
Jag tror på en "Katjaeffekt" när hon väl tillträder partiledarrollen. Katjas lön skulle också öka rejält när hon blir partiledare och då har hon råd att åka taxi efter intag, vilket lugnar ned upprörda kollegor i Riksdagen att hon ens kunde misstänkas för drograttfylla trots att hon var helt oskyldig.
SD-väljarna gillar också den "under-dog-historia" Katja tar med sig i rollen som partiledare. Oskyldigt anklagad för narkotikabrott av den inkompetenta och ondsinta åklagaren, men friad av SD-nämndemännen i Nacka Tingsrätt och därför helt oskyldig.
Jag ser faktiskt att detta kan vara det bästa som hänt för både Katja och Sverigedemokraterna som parti på länge.