Citat:
Ursprungligen postat av
Knappast.......
Tänkte på det här med influenser-yrket och att t.ex. ha barnen heltid på förskola
Det har ju världens tjafs i alla år huruvida föräldrar bara ska få gå och handla medan barnen är på förskola. Eller om någon har gått och tränat. Men vid arbete som influenser kan det ju inte finnas några sätt alls för FK att kontrollera detta? Har de nån som helst koll?
Säg att influensern sällan lägger upp nåt eller visar sig på sociala medier. Å andra sidan kan man ju hänvisa till att man jobbar med samarbeten m.m. om nu FK bryr sig. Mer en moralisk fråga kanske. Nu för tiden är ju inte förskolan barnpassning som förr, utan en skolform. Så det kanske kvittar.
Har en släkting som är förskollärare, och det finns gott om föräldrar som har barnen på förskolan så mycket det bara går. I Hs fall är det ju dock tvärtom🙃
Granskning av sociala medier och tidsstämplar på flunsans inlägg och likes/svar.
Kontroll mot uppdragsgivaren om antal timmar vilken dag osv de fått betalt
Tips från allmänheten
Några av FKs metoder kring kontroll av vab/fp/sjukpenning.
Det är en lite svårare "yrkesgrupp" men FK har ju även möjlighet till statistik kring vad som tjänats in, hur mycket personen har jobbat tidigare osv.