Citat:
Ursprungligen postat av
Tumidanda
Det var delvis så i flera fall. Halva Frankrike styrdes ju t.ex. av en tyskvänlig regim. Antalet som deltog aktivt i motståndsrörelser uppgick i flera länder knappt till några hundratals människor. Samtidigt så anslöt sig tusentals, från enskilda länder, helt frivilligt till Waffen SS. Det säger ganska mycket.
Det var inte halva Frankrike som styrdes av en tyskvänlig regim utan en mindre del än den tyskockuperade, men framför allt en mindre viktig del för tyskarna, d.v.s. nere i sydöstra Frankrike som saknade strategiskt intresse och som bara skulle ha kostat att administrera.
Istället var det praktiskt att ha den tyskvänliga Vichyregimen till detta. Många i detta nya rankrike i söder såg Petain som en hjälte från WW1 medan andra var likgiltiga, men efter att Tyskland lagt beslag även på södra Frankrike 1942 var regimen definitivt impopulär bland alla fransmän. Vichy hade inte levererat ordning och reda utan istället härjade Gestapo och fängslade politiska motståndare, deporterade judar, införde antisemitiska lagar, försämrade ekonomiska förhållanden ledde till ransoneringar o.s.v.
År 1940 levde Ungefär 100 miljoner människor i tyskockuperade västeuropeiska länder. De
som anslöt sig till de tyska förbanden var alltså bara som en spottloska i Atlanten.
Av lätt insedda skäl hatade befolkningarna i de ockuperade länderna att hamna under den tyska stöveln. Hur många som aktivt deltog i motståndsrörelser i de ockuperade länderna i Västeuropa har uppskattas i forskningen till ca 120 000 - 180 000 personer. Frankrike 80 000 - 120 000 och Belgien kanske 20 000 m.fl. länder. Det är i alla fall tre gånger fler än de 40-50 000 som anslöt sig till Waffen-SS.
Ja tyskarna var väldigt entusiastiska över nazi-styrtet i hemlandet. Det fanns också en del i de ockuperade länderna som gillade det. Men dina 40 eller 50 000 överlöpare till de tyska förbanden bevisar inte att folken i de ockuperade länderna gillade det. All historisk dokumentation visar att de inte gjorde det.