Citat:
Ursprungligen postat av
Hovslättsmannen
Det beror ju på huruvida du betraktar litteraturen som någon som en del av det offentliga samtalet, eller om du ser den som ett slutet system, som för sitt eget liv på sidan av populärkulturen.
De som håller sig till din defintion av relevans, brukar vara rätt kassa på att gissa framtida klassiker.
Något som faktiskt är lite tröttsamt, är människor som tror att de är utlämnande, personliga och introspektiva när de berättar om äckelkänslor, och framför allt då kroppsäckel. Det är bara billigt. Det väcker känslor och uppmärksamhet, eftersom det sårar och upprör. Kroppsäcklet hör hemma i mobbarens verktygslåda. Har man inte insett det, är man inte mogen att uttrycka sig fritt.
Jag tycker också det är trist/tröttsamt med det här kroppsäcklet Amanda skildrar. Det är ju en pågående relation och man blir onekligen rätt oroad över pojkvännens mentala hälsa. Amanda berättar: Han äter Ozempic istället för att röra på sig, hur mår kroppen av det. Och han får hemorrojder som är så synliga att de hänger ut ur rumpan. Bör man kontakta någon mansjour, blir killen psykiskt misshandlad?
Han kanske inte heller haft en längre relation tidigare och tror att det är så här det ska vara när man bor med en tjej.