Citat:
Ursprungligen postat av
MentalKristid
Bråkar ni fortfarande om den dömda våldtäktsmannen är skyldig eller inte? Är det trådens syfte?
Att diskutera frågan om han är skyldig eller inte är väl ett av trådens huvudsakliga syften.
Jag hävdar att målsäganden deltog frivilligt eftersom hon inte berättar om något våld eller tvång eller utsatt tillstånd som hindrar henne att agera som hon vill och hon kan när som helst lämna sängen och undvika alla sexuella handlingar hon inte vill delta i. Förr i tiden hade det räckt för att det med rätta skulle slagits fast att mannen var oskyldig.
Numera har vi också frågan om samtycke att ta hänsyn till juridiskt. Där är det dock så att om lagen skall gälla lika för alla så är det kvinnan som skall dömas då hon hade frivilligt sex med mannen och han var för full för att samtycka, vilket kvinnan måste insett. Hon borde avbrutit allt sex direkt och aldrig ens lagt sig i samma säng som mannen.
Edit. Dessutom är det alltså hennes version att hon inte gav samtycke. Mannen bör frikännas redan eftersom det inte är bevisat att målsäganden öht sa nej, då det inte stämmer överens med att hon deltog frivilligt.