Citat:
Ursprungligen postat av
DrFilip
Fast det är ju just det som det tredje stycket handlar om "autistisk psykopati" som de då har utvidgat till "criminal authistic psykopathy".
Någon har ju tydligen icke-diagnostiserat RobinVilma, men står det klart och tydligt någonstans att han har avsaknad av NPF-diagnos? Eller har de enbart kommit fram till att han inte lider av sådan psykisk störning som i sådana fall skulle innebära rättspsykiatrisk vård?
Det är en gammal artikel från 2016.
Och där klassar de autistisk psykopati som en undergrupp till Aspergers. Som i sig är/var en undergrupp till Autism.
Jag är inte helt 100 men har för mig att det stod i FUP 2019 att det gjordes en utredning på honom när de gjorde P7an som visade att han inte hade någon NPF diagnos.
"Autistisk psykopati" är inte en modern medicinsk diagnos, utan ett äldre begrepp (från Hans Asperger) för ett tillstånd
med autistiska drag (sociala svårigheter, repetitiva beteenden, specialintressen)
kombinerat med vissa egenskaper som kan likna psykopati (brist på empati, manipulativt beteende), men
grunden är olika: autism är en neurologisk utvecklingsstörning medan psykopati är en personlighetsstörning, och de kan förekomma samtidigt, men det är viktigt att skilja på den kognitiva empatibristen vid autism (svårt förstå perspektiv) och den emotionella bristen hos en psykopat (oförmåga att känna)"