Citat:
Ursprungligen postat av
Prinzezzan
Vilken adress bodde B*or Pe*ä på 1986 och åren före det?
* = r
Hej Prinzezzan
Tänker du köpa huset?
Bor inte du i ett slott?
Hur kom du in på Bror P? Förnamnet? Anki trodde att mannen på gymmet (som hon såg vid tre tillfällen några år tidigare) kunde vara samme man som hon såg i närheten av mordplatsen en kvart före skotten. Hon trodde att mannen på gymmet kanske hade ett finskt förnamn med fem bokstäver (som framgår av EH14839-3-A). Inte ett förnamn med fyra bokstäver.
Polisen gjorde en omfattande utredning av dessa uppgifter 1993. EH14839 har 43 uppslag från EH14839-1 till EH14839-43. Mannen hittades inte. Det kan bero på att namnet var fel. Anki var inte säker på namnet (som också framgår av EH14839-3-A).
Polisman L (Bror P) föddes i Norrland 1950.
BP flyttade till Stockholm 1974 och gifte sig 1975.
BP skilde sig 1982 och bodde kvar på Trollevägen 19 i Österskär.
BP hade alibi på OK Motorhotell i Norrtälje (nuvarande Hotel Roslagen). Sju mil från Sveavägen. Flera personer gav honom alibi.
Revolvern beslagtogs i januari 1986. BP hade glömt den i en olåst bil på Regeringsgatan. Vid tiden för mordet var den i polisens förvar. Revolvern utmättes av kronofogden i juli 1986 och köptes av Widforss vapenhandel på Fredsgatan senare samma år.
BP sjukskrev sig i januari 1986. Han var sjukskriven i resten av sitt liv. BP dog 1993.
BP var ointressant i utredningen.
I granskningskommissionens rapport kallas han polisman L på grund av sin bekant Lars Lundberg (1930 - 2020). Lundberg var intressant.
Granskningskommissionens rapport (sidan 424):
"Utredningen beträffande polisman L var mycket grundlig. Den har genomförts snabbt och lämnat ett för mordutredningens del tydligt svar. – Någon egentlig brottsmisstanke mot polisman L fanns aldrig. Vapnet var visserligen en Smith & Wesson, men inte av 'rätt' kaliber, dessutom var det vid tidpunkten för mordet beslagtaget av polisen. I efterhand ter sig utredningsåtgärderna bryska, men det är svårt att peka på någon enskildhet där de gick för långt (jfr JO:s granskning). Kollegornas tips, Lars L:s uppgifter och den märkliga bilresan gjorde det nödvändigt med en utförlig utredning."
"Kollegornas tips" syftar på BP:s påstådda likhet med fantombilden.
"Lars L:s uppgifter" syftar på Lundbergs försök att rikta misstankar mot BP i mars 1986. Kanske i syfte att avleda polisens intresse för Lundberg själv. Slutsatsen var att Lundbergs uppgifter saknade trovärdighet.
"Den märkliga bilresan" syftar på Lundbergs och BP:s bilresa från Stockholm till Köpenhamn i Lundbergs Mercedes fem dagar efter mordet. Resan var Lundbergs idé.
Lundbergs problem var inte hans alibi. Han var i Göteborg. Lundbergs problem var hans tidskrift
Kulturnytt och den satiriska berättelsen om "Lella Olle" som kunde
"bli ihjälskjuten". Därför utreddes Lundberg och hans tidskrift (två nummer utgavs 1984 och två 1986). Slutsatsen var att berättelsen om "Lella Olle" bara var en satirisk berättelse. Berättelsen fanns även i tidigare nummer av
Kulturnytt. Inte bara i sista numret (daterat februari 1986). Polisen utredde även andra personer som verkade veta i förväg att Palme skulle skjutas (två exempel är Anders Larsson och närradioföreningen Societas Avantus Gardiae). Att de visste vem eller vilka som planerade att skjuta Palme eller vem eller vilka som sköt honom är osannolikt, men inte otänkbart.
Ett udda exempel är skojaren Ivan von Birchan (född 1952 i nuvarande Serbien och bosatt i Sverige sedan 1976). I den nyaste versionen av Ivans berättelse är den fiktive CIA-agenten "Charles Morgan" uppgraderad till före detta CIA-chefen William Colby. Enligt Ivan satt Colby och han på Hotel Continental och restaurang Hamlet på Vasagatan och pratade mordplaner i fullt dagsljus, runt hörnet från den avskedade dörrvaktens före detta arbetsplats på Sheraton och några minuters gångväg från statsministerns bostad. En mera sannolik förklaring till Ivans "varningar" i januari och februari 1986 är att Ivan hörde samma rykten som Anders Larsson. Ivan nämnde ingen CIA-agent i samband med "varningarna" före mordet. Den påhittade storyn tillkom efter mordet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Prinzezzan
Tack för svar!
Lebel skriver i sitt inlägg 2025-03-15 om *ars *undbergs bilresa till Göteborg dagen före MOP, och att han stannar vid Rattugglan utanför Mariestad på vägen ner där han pratar med två lokala poliser. Innan LL efter den korta vistelsen i Göteborg åker tillbaka till Stockholm, pratar han igen med samma två poliser som vid resan ner. Dessa poliser upplever att LL uppträder märkligt, och de tipsar om detta.
Vet du - eller någon annan (Lebel?) - vad LL pratade med dessa två poliser om? Och varför han ville prata med samma poliser igen? Finns detta att läsa om någonstans?
"En iskall vind drog genom Sverige" av Lars Borgnäs. Boken är värd att läsa (även om inte allt är rätt).
"Morddagens morgon, när tidskriften kom ut, befann sig Lundberg i Göteborg. På ett café träffade han en man som han slog sig i slang med. Denne man kunde senare berätta hur Lundberg sagt att han blivit tillsagd att hålla sig borta från Stockholm några dagar och att 'något mycket stort skulle hända i Stockholm'. Själv skulle Lundberg förneka att han yttrat detta. Han hade bara varit på tillfälligt besök i Göteborg, uppgav han till palmeutredarna. Sent på mordnatten träffade Lundberg ett par polismän på raststället Rattugglan utanför Mariestad. Han uppförde sig där mycket besynnerligt, som polismännen uppfattade det. De rapporterade senare om detta möte till palmeutredarna."
Kaféet i Göteborg heter
Caféva (det finns än idag). Mannen på kaféet var Jan Schmidt (1951 - 2017). Vid tiden för mordet låg Caféva på Landsvägsgatan 6. På morddagens morgon träffades Lundberg och Schmidt på kaféet. De kände inte varandra sedan tidigare. Schmidt bjöd Lundberg till sin lägenhet i Masthugget, några kvarter därifrån. Lundberg bekräftade mötet med Schmidt i DGB15299-R.
Schmidts uppgifter är otillförlitliga. Tanken att någon skulle be Lundberg att
"hålla sig borta från Stockholm" för att
"något mycket stort skulle hända" är osannolik. Ingen kunde veta på morddagens morgon att mordet skulle ske den dagen. Tanken att Lundberg skulle berätta detta för en främling i Göteborg är mycket osannolik. Han ville kanske komma bort från vardagen i Stockholm, vilket blev
"hålla sig borta från Stockholm" i Schmidts fantasi efter mordet. Lundberg visade
Kulturnytt för Schmidt. Då kunde Schmidt tro att
"något mycket stort skulle hända". Där stod ju att "Lella Olle" kunde
"bli ihjälskjuten".
Vad som egentligen fick Lundberg att skriva denna berättelse vore intressant att veta. Annat än rent samhällsintresse. Lundbergs resor till Göteborg dagen före mordet och Köpenhamn fem dagar efter mordet uppmärksammades i flera tidningsartiklar 1986 och 1987, bland annat i Aftonbladet och Arbetet. Lundberg körde ensam till Göteborg i sin svarta Mercedes den 27 februari 1986. Dagen före mordet. Tidigt på kvällen stannade han vid Rattugglan utanför Mariestad. Där talade han en stund med två lokala poliser.
Lundberg lämnade Göteborg sent på kvällen den 28 februari. Innan han lämnade staden kontaktade han polisen i Mariestad via en hotellreceptionist och bad att få träffa samma poliser som han tidigare mött. Under bilfärden från Göteborg till Mariestad kunde han höra nyheten om mordet i bilradion kl 01.10. I förhör en vecka senare uppgav Lundberg att det var så han fick kännedom om mordet. Han anlände till Rattugglan först vid tvåtiden på natten. Avståndet från Göteborg är 180 km, vilket talar för att Lundberg lämnade Göteborg vid midnatt.
Väl framme vid Rattugglan talade Lundberg med poliserna i över en timme. Han var orolig för vad han skrev om "Lella Olle" i
Kulturnytt. En obesvarad fråga är om Lundberg i själva verket fick kännedom om mordet innan han lämnade Göteborg. Det visar inte att han var inblandad i mordet, men kan förklara hans beteende. Varför avbryter man en Göteborgsresa vid midnatt en fredagskväll för att åka bil till Stockholm?