Citat:
Ursprungligen postat av
Neksnor
Det verkar ha handlat om 150 luftfartyg, alltså flygplan av olika typer, helikoptrar och obemannade saker. Och 150 är antagligen ett ungefärligt antal. Ska man tro Wikipedia så har Iwo jima som "standardutrustning" närmare 30 flygplan och helikoptrar. Det fanns också två LPD-båtar, som har en ganska duglig kapacitet för vertikal start och landning. Sedan användes en hel del större flygplan som inte bör ha några problem med att nå Venezuela från exempelvis Florida. Och antagligen skulle långt ifrån alla flyg in över venezuelanskt territorium.
Så att få allt till Venezuela bör inte ha varit något större problem, däremot är det ju imponerande att ordna "koreografin".
Tack.
Ja, ca 150 st flygande saker.
USS Iwo Jima (LHD-7) tar 20 som mest, enligt wikipediasidan.
6 st som standard, så jag vet inte var du fick talet 30 ifrån.
USS Gerald R. Ford (CVN-78) som också är på plats tar 75+ enligt Wikipedia. Läste dock någonstans att de kan husera 90 plan.
De flesta plan torde ha varit stridsflygplan.
Kanske ett översättningsfel när man säger 150 flygplan. Är helikoptrar inräknade där?
Tror dock fortfarande man använt sig av baser i närliggande länder för att ro denna operation iland.
Känns väldigt svårt att lufttanka ett 50-tal flyg för att man absolut vill starta från amerikanskt territorium.
Ja, man får ändå berömma dem för insatsen rent operativt.
Dock tycker jag det är helt fel politiskt.