Citat:
Ursprungligen postat av
Xaiphod
En tanke har vuxit fram när jag diskuterat här i trådarna som jag tycker är intressant att bolla.
Tänk om nätdejting i stället var nästan helt anonym till en början.
Man uppger bara ålder och kön, inget foto, inget yrke, inga hobbies.
Resten får växa fram genom samtal.
Poängen är inte att detta skulle vara “bättre” i praktiken. Jag inser att anonymitet snabbt skulle kunna missbrukas.
Men tanken intresserar mig ändå, eftersom dagens dejting nästan uteslutande bygger på snabba visuella intryck och presentationer.
Jag undrar om vi tappat något där.
Om det finns människor som egentligen skulle fungera bra ihop men som aldrig ens når ett samtal, för att de inte passerar första filtret.
Kanske är problemet inte att vi visar för lite av oss själva på nätdejting utan att vi visar fel saker för tidigt.
Bilden kommer före rösten. Profilen före samtalet. Varumärket före människan.
Så min fråga är inte “borde vi göra så här?”, utan:
Vad hade förändrats om samtalet fick komma före bilden?
Skulle det bli mer äkta eller bara mer kaos?
Det är farligt. Mycket enklare att bli lurad eftersom att personen i skrift kan verka väldigt snäll och trevlig och kan rikta samtalet dit denne vill och med tanke på ens historik så kan personen läsa av vad du är för en människa och anpassa sitt tillvägagångssätt mot dig vilket gör det lättare för en psykopat att lura dig. Det är på internet psykopaten hänger och letar offer, inte bland dina vänners bekanta.
En bild säger mer än tusen ord, du kan se på en bild om en människa ser psykiskt sjuk ut, (inte alltid) men ofta. Du kan få en känsla av vad det är för typ genom att se stilen men du kan aldrig fånga auran och kemin som man gör irl.
Alla jag träffat ute och haft en relation med har varit bra och alla som försökt ragga på mig här har visat sig vara väldigt dåliga, är personen inte arbetslös så är denne antingen kriminell eller psykiskt sjuk. Slutsumman är att det är FARLIGT.
Vi blir lurade. Var försiktiga och lita inte på främlingar. En person online kan vara väldigt annorlunda i verkligheten. Och i värsta fall vara farlig. Om man bryr sig om att inte bli styckmördad förstås. Vart tror ni att psykiskt sjuka människor hänger egentligen? Internet såklart.
Jag säger det här för att jag tänkte som du en gång i tiden.