2026-01-02, 20:45
  #14749
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snurrespratt24
Kan du ge exempel på vad du menar med detta från stycke 2 i ditt inlägg?
”3. Att gärningsmannen begått upprepad brottslighet vid ett och samma tillfälle.”
Att personen mördar flera vid samma tillfälle eller vad?

I min föreställningsvärld så avser det tidsbestämda straffet det brott som har begåtts och där GM fått en dom för detta. En Säkerhetsförvaring avser att förhindra framtida grov brottslighet om faran för detta är stor. Så det är ingen motsats mellan att avtjäna ett tidsbestämt straff och att därefter säkerhetsförvaras.

Det sjuka är om en mördare sitter på ett tidsbestämt straff och alla vid tidpunkten för frisläppandet är överens om att faran för grov framtida brottslighet är stor - men man ändå släpper ut personen. Om mördaren dödar igen och alla professionella som fanns runt mördaren vid tiden för frisläppandet säger ”Vi är inte förvånade, vi varnade för detta” så är ändå ingen ansvarig?

Nej, jag har ju i ett inlägg som du själv nyligen besvarade skrivit att säkerhetsförvaring generellt inte kommer att tillämpas på personer som begått mord, samt att säkerhetsförvaring inte skall ersätta livstidsstraffet eller anses vara ett högre/hårdare straff än livstid.

"Att gärningsmannen begått upprepad brottslighet vid ett och samma tillfälle" är egentligen en omskrivning för att ha dömts vid ett och samma tillfälle för upprepade brott. Det handlar alltså om seriebrottslighet som t ex Hagamannen eller Nytorgsmannens första dom avseende 35 sexualbrott.

Att dömas till ett tidsbestämt straff och därefter säkerhetsförvaras skulle ju bryta mot legalitetsprincipen och bestämmelserna kring förutsebar rättstillämpning. Saken är enkel: Antingen dömer man till ett tidsbestämt straff elller så dömer man till säkerhetsförvaring.

Jag förstår din farhåga beträffande "mördaren med tidsbestämt straff", men det exemplet är varken bra eller särskilt realistiskt. För först och främst brukar ju så farliga personer dömas till livstids fängelse. Det ligger ju i sakens natur att ju farligare, mer oförutsägbar och labil du är - desto allvarligare, graverande och försvårande har mordet varit. Men oavsett detta så är statistiken tydlig med att ju längre straff man sitter, desto mindre är risken får återfall. Just mord har ju straffskalan 10-18 års fängelse (eller livstid) så där handlar det ju ALLTID om ett långt straff. Statistiken beträffande återfall i just mord visar att detta är oerhört ovanligt, det existerar knappt. Därför är det inte den här kategorin av gärningsmän man skall vara oroliga för. Man får också komma ihåg att när en person släpps så är den först under övervakning av Frivården och därefter under prövotid. När hela verkställigheten avslutats så är ju ofta Socialtjänsten och psykiatrin inkopplad (när det gäller just såhär labila personer) så vederbörande vandrar ju inte ensam i sin farlighet.
Citera
2026-01-02, 20:45
  #14750
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sylla
Finns säkerligen kameror i dom nybyggda husen framför Coop ut mot vägen iallafall.

Hoppas kamerorna har fångat något då kanske det finns bevis att PSYKOPATEN bragt My om livet’ så HAN inte kommer undan.
Citera
2026-01-02, 20:49
  #14751
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lilltosse
Tänker på första bilden i bildspelet här. Ser ut som att man söker under huset. https://www.expressen.se/nyheter/krim/polistekniker-pa-plats-i-sodertalje-hus-avsparrat/

Artikeln Publicerad 28 dec 2025 kl 12.34


Avspärrat sen igår säger en granne!

Från vilken tid står ej
Citera
2026-01-02, 21:00
  #14752
Medlem
Kungenshoras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av anxypants
"Pappan dog för två år sedan. Ungefär samtidigt flyttade mamman till ett demensboende i Bromma. Det finns en äldre bror till Robin/Vilma också. Jag umgicks i samma kretsar som mamman för många år sedan, hon drack väldigt mycket då och verkar ha fortsatt med det. Vet att familjen inte var särskilt omtyckta i Färentuna där de bodde förut. Efter att Robin dömdes för försök till människorov och grovt barnpornografibrott 2019 fick flera personer som delade domen ta emot hot och dödshot från hans pappa."
Ger en bild av en gränslös familj.
Alkoholmissbruk är ju ofta väldigt destruktivt.
Intressant kombination med kristen psykos och alkoholmissbruk dock.
Citera
2026-01-02, 21:00
  #14753
Medlem
Nationalromantiks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tuor
Nej, det är inte rimligt. Pedofiler ska inte skyddas.

Jag håller med, politisk åsikt på de som misshandlar ska inte påverka. Det var bra av dem att de misshandlade honom
Citera
2026-01-02, 21:01
  #14754
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ThrowTransVilma
Varför togs dessa bilder? är de tagna av kollega till Vilma? Hade ni dåliga vibes av henne?


Jobbade med henne ca 10 månader. Sjukt obehaglig person. Mötte aldrig blickar . Smilade olustigt och vinkade glatt , men alltid utan att möta ens blick.
Alla som Snackade henne upplevde nog samma sak tror jag. Men man ska ju vara woke nu mer så tänkte mer att det var en snubbe som uppenbarligen ville va brud.

Tog bilderna för att visa en kollega som vid tillfället jobbade som polis och för att fråga denna om det kunde vara en gammal civilkärra.
Citera
2026-01-02, 21:18
  #14755
Medlem
Det fanns mycket hos MGM vid utredningen 2019 som är typiskt för FASD (fosteralkoholspektrumstörningar):

Kognitiva & Neurologiska Svårigheter:
-Inlärning och minne: Svårt att förstå sammanhang, orsak/verkan, och att generalisera kunskap.
MGM hade svårt att komma ihåg instruktioner på jobbet, och klarade inte pilotutbildningens kunskapstest.
-Uppmärksamhet: Koncentrationssvårigheter, kort uppmärksamhetsspann (ofta liknande ADHD).
MGM hade svårt att sitta still hemma, och svårt att komma ihåg instruktioner på jobbet.
-Perception och sinnen: Påverkad sinnesbearbetning, överkänslighet för intryck, tic-liknande rörelser, tics, självskadebeteende.
MGM hade svårt för ögonkontakt och beter sig nervöst/stressat.

Psykiska & Beteendemässiga Utmaningar:
-Psykiatriska tillstånd: Ökad risk för ångest, depression, trotssyndrom, och uppförandestörningar.
MGM uppvisade flamsigt, oseriöst och provocerande beteende.
-Anpassning och reglering: Svårt att hantera vardagen, impulsivitet, känslomässig reglering.
MGM hade svårt att behålla jobb och svårt att hålla sig ifrån barnpornografi. Bad sin chef att få spela fotboll istället för att jobba. Körde runt i sin bil på måfå för att slippa vara hemma och tänka och känna jobbiga saker.

Sociala & Livsföringssvårigheter:
-Arbetsliv och fritid: Svårt att behålla jobb, delta i aktiviteter, och klara av vardagliga ansvar.
MGM hade svårt att behålla jobb.
-Relationer och rättsväsende: Problem med sociala relationer och ökad risk att drabbas som offer för brott (men sällan att själva begå brott).
MGM betedde sig udda i sociala sammanhang. Påstod sig vara utsatt för elaka pranks av kompisar. Ansökte om och fick skyddad identitet, vilket tyder på en hotbild mot MGM.
Citera
2026-01-02, 21:20
  #14756
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Megabambino
Ser du några nackdelar med den nya lagen och planerade tillämpningen kontra det tidigare interneringsstraffet?:

”Interneringsstraffet (1927–1981) var en påföljd där återfallsförbrytare kunde dömas till frihetsberövande utan bestämd slutpunkt, endast en minimitid. Frigivning skedde först när personen bedömdes ofarlig. Straffet avskaffades eftersom tidsobestämda straff ansågs strida mot rättssäkerheten och bygga mer på framtidsprognoser än på den begångna gärningen.

Det nya förvaringsstraffet (säkerhetsförvaring) är tänkt för personer som dömts för mycket allvarlig brottslighet och bedöms ha hög återfallsrisk. Domstolen ska ange en minimi- och maximitid, men frihetsberövandet kan förlängas efter regelbundna domstolsprövningar om personen fortsatt bedöms farlig.

Skillnaden i korthet:
Internering saknade bortre gräns och kritiserades för bristande rättssäkerhet. Det nya förvaringsstraffet ska vara mer juridiskt kontrollerat, med tydligare ramar och återkommande prövningar.”

Först och främst så hade ju interneringsstraffet, utan bortre gräns, troligen brutit mot EKMR idag. Just rättssäkerhetsbristerna var ju en anledning till att systemet skrotades. Man kan väl också säga att rättspsykiatrisk vård (med särskild utskrivningsprövning) ersatt denna typen av straff. I övrigt är jag inte så inläst på det dåtida interneringsstraffet, så vi kan lämna det. Generellt kan jag se många nackdelar och framförallt farhågor med det nya säkerhetsförvaringsstraffet. Det initiala är ju att man riskerar att straffa personer för (återfalls)brott som kanske aldrig kommer ske. Jag menar, ingen kan ju veta om en person kommer att återfalla i brott.

Jag ser också farhågor gällande de utredningar och riskbedömningar som Rättsmedicinalverket kommer att göra främst i den inledande rättsprocessen som underlag för ifall vederbörande ö.h.t skall dömas till säkerhetsförvaring, men också inför frågan om en säkerhetsförvaringsdömd person skall anses kunna avsluta sitt säkerhetsförvaringsstraff. Rättsmedicinalverket har ju visserligen stor erfarenhet av just sådana här utredningar och bedömningar i ärenden kring om/när livstidsstraff skall omvandlas till tidsbestämt. Men i de fallen så handlar det ju om personer som suttit i fängelse i 10, 15, 20 år. Med andra ord så finns det hur mycket bedömningsunderlag som helst från Kriminalvården (hur behandlingen/rehabiliteringen gått, hur permissioner fungerat, hur skötsamheten sett ut, hur verkställighetsplaneringen följts, hur planering inför friheten sett ut osv.). Sådant bedömningsunderlag kommer ju absolut inte finnas när Rättsmedicinalverket skall yttra sig gentemot domstolen när det yrkats på säkerhetsförvaring.

Det finns också potentiella brister i förslaget som säger att man inte kommer kunna få villkorad utslussning föräns man passerat minimitiden för säkerhetsförvaringen (vilket alltså kan vara allt ifrån 10-24 år!). Jämför man säkerhetsförvaring med ett vanligt fängelsestraff så får man ju gå på villkorlig frigivning efter 2/3delar (t.o.m 2025) eller 3/4delar av straffet (fr.o.m 2026). Detta skulle ju innebära oerhörda brister i både proportionalitet, likabehandling och rättssäkerhet i de fall där en säkerhetsförvarad person inte längre har någon konkret och beaktansvärd risk för återfall - men fortfarande har en bit kvar till minimitiden för straffet.

Jag får också lite huvudbry när jag funderar över hur man skall bedöma fall där (återfalls)brott blandas med brott som personen inte tidigare begått, eller som i sig inte skulle vara tillräckligt för säkerhetsförvaring. Man kan då undra om/hur dessa kommer att "plussas på" eller om dom konsumeras i säkerhetsförvaringsstraffet. På temat återfallsbrott tycker jag också det är väldigt oklart/otydligt om även "det första brottet" måste ha ett minimistraff på 4 års fängelse, eller om det räcker med att återfallsbrottsligheten har ett sådant minimistraff, för att kunna döma till säkerhetsförvaring. Denna skillnaden kan ju bli monumental i frågan om hur/när detta straffet skall kunna tillämpas.
Citera
2026-01-02, 21:22
  #14757
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tuor
Ja, jag ser en kvinna som kan ha blivit sviken av ett transfobiskt samhälle. Socioekonomiska faktorer har format henne till detta monster. Det är socioekonomiska faktorer som är en stark bidragande orsak till styckmord.

Det ursäktar så klart inte det fruktansvärda hon har gjort, men Sverige har behandlat många transkvinnor väldigt illa vilket gör att det kan slå slint för många.

Det märks i denna tråd där många kvinnor är öppet transfobiska.
Så det alla svenska kvinnors fel att detta monster har mördat och styckat My? Nej, du. Hela ansvaret ligger på Robin/Hampus/Vilma som planerat, lurpassat, överfallit, mördat och sedan styckat en helt försvarslös, ensam kvinna.
Citera
2026-01-02, 21:33
  #14758
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rubbergirl
Annonsen ligger som såld på fb marketplace. Kan ej länka men när jag gjorde sök på Andersson V Andersson på fb dök den grå Saaben upp som han lagt ut & när man går in på annonsen, visar hans profil så ser man de annonser han lagt ut. 2 st Saab & en uppsättning bildäck.

Hittade annonsen nu. Annonsen är upplagt september 2023! Alltså har han haft tillgång till stugan på Tärnstigen 2 länge.
Citera
2026-01-02, 21:34
  #14759
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kungenshora
Jag skulle också vilja veta hur uppväxten var, särskilt om det som beskrivs som mammans religiösa psykos.
Mamman ska ha haft nåt medicinskt tillstånd som gjort att hon självmedicinerade med alkohol vilket ska ha gett alkoholdemens. Pappan ska tydligen ha supit ihjäl sig.
Vet inte hur mycket man kan lita på uppgifterna iofs.
Har inte läst något om att föräldrarna gått behandling eller att de haft problem med socialen.

Någon skrev i tråden att den kände mamman för längesen och tyckte att hon gav ett normalt intryck.

De barndomsvänner som pratat verkar inte lagt märke till nåt kraftigt avvikande.
Det är två som kände honom sen skoltiden som skrivit i tråden och den ena tyckte inte att han hade varit speciellt avvikande, hen ska inte trott på det först när det kom fram att Robin försökt kidnappa ett barn.
Det kom som en chock för alla.
En annan gav ett litet knepigare intryck av Robin och sa att han ibland satte på porr i klassrummet för att provocera. Robin ska ha tafsat på andra killar och varit allmänt gränslös men på ett flamsigt sätt som inte uppfattades skogstokigt.

En annan sak jag funderar på är det här med att han använt Germanwings Flight 9525 som profilbild.
Piloten hette Andreas Lubitz, jag undrar om Robin kände igen sig i honom på ett personligt plan.
Andreas Lubitz mamma ska också ha varit religiöst aktiv, kanske finns nån likhet mellan Andreas Lubitz och Robin men kan förstås också vara en allmän fascination av det som är tabu eller liknande.

Uppskattar alltid dina analyser
men tror det är svårt att dra religionskortet eller för den delen religionskritik.

85% av världens befolkning räknar in sig i en religion,

men 85% är inte sexualsadistiska styckmördare.

Den rättspsykiatriska undersökningen kommer ge någon ledtråd.
Citera
2026-01-02, 21:34
  #14760
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kungenshora
Jag skulle också vilja veta hur uppväxten var, särskilt om det som beskrivs som mammans religiösa psykos.
Mamman ska ha haft nåt medicinskt tillstånd som gjort att hon självmedicinerade med alkohol vilket ska ha gett alkoholdemens. Pappan ska tydligen ha supit ihjäl sig.
Vet inte hur mycket man kan lita på uppgifterna iofs.
Har inte läst något om att föräldrarna gått behandling eller att de haft problem med socialen.

Någon skrev i tråden att den kände mamman för längesen och tyckte att hon gav ett normalt intryck.

De barndomsvänner som pratat verkar inte lagt märke till nåt kraftigt avvikande.
Det är två som kände honom sen skoltiden som skrivit i tråden och den ena tyckte inte att han hade varit speciellt avvikande, hen ska inte trott på det först när det kom fram att Robin försökt kidnappa ett barn.
En annan gav ett litet knepigare intryck av Robin och sa att han ibland satte på porr i klassrummet för att provocera. Robin ska ha tafsat på andra killar och varit allmänt gränslös men på ett flamsigt sätt.

En annan sak jag funderar på är det här med att han använt Germanwings Flight 9525 profilbild.
Piloten hette Andreas Lubitz, jag undrar om Robin kände igen sig i honom på ett personligt plan.
Andreas Lubitz mamma ska också ha varit religiöst aktiv, kanske finns nån likhet mellan Andreas Lubitz och Robin men kan förstås också vara en allmän fascination av det som är tabu eller liknande.

Alkoholmissbruk kan orsaka delirium som ofta är mycket världsfrånvänt som tex psykoser?
Föräldrarnas alkoholvanor kan inte förklara GM extremt grova brott, för då är det väl troligt att väldigt många fler blev just styckmördare som Robin/Vilma?

Det där att Robin/Vilma skulle ha tafsat på killar är ny information som jag missat, har du läst det här på flashb eller i media?
Att han tramsat samtidigt som han tafsat på killar..
är det inte så man brukar säga, att bakom varje skämt finns alltid ett allvar?

Och vi såg kontot på bodycontact, han sökte både älskare och älskarinnor?
Och vad jag minns från fup om kidnappningsförsöket, sa han inte då att det lika gärna kunde varit en kille, eller minns jag fel?

Men var kommer hatet mot kvinnor ifrån som orsakade mordet? Det var ju inte personligt riktat mot BO, de kände väl inte ens varann?
Är det en avundsjuka för att han inte kan bli en riktig kvinna enligt hans egna värderingar, och handlar då egentligen hatet mot honom själv?
Självförakt, självhat, är det därför BO miste sitt liv?
Kan samma självförakt och hat även förklara varför GM medvetet körde i fel riktning och i hög hastighet, orsakade en frontalkrock och sen nekade och skyllde på taxiföraren?
Varför göra dessa extrema vansinnesdåd och samtidigt förnekandet för att han troligtvis inte klarar att stå för hela sanningen om sig själv som person? Varför fortsätter någon av så kallhamrat vara en stor egoist, som inte bryr sig om någon annan än sig själv? Var finns empatin för andras känslor och behov, som han förväntar sig från alla andra?


OBS det är bara spekulationer och ska inte tas som någon sanning öht
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in