Citat:
Ursprungligen postat av
KeepYourHeadUp4
Ok, tycker inte den stämmer in på mig dock. Har absolut noll känsla för Ryssland och bryr mig helt ärligt inte om hur det går å deras vägnar.
Var mer intresserad av en saklig diskussion om krigets utveckling men inte många verkar vara mogna den uppgiften.
599 inlägg från september och ditt osmakliga inlägg om olyckan i Schweiz säger mig att du tillhör den mer svagbegåvade sorten.
Du har rätt i att Putin inte kommer ge sig förrän det är helt kört. Var det inte någon ex-politiker som härom dagen också konstaterade det.
Men det som skiljer dig och mig åt är att medan du tror att det är en utopi att Ukraina skall kunna återerövra hela sitt territorium så menar jag att det är fullt möjligt.
Jag resonerar, likt en del andra här, ibland känslomässigt för jag blir jävligt upprörd över hur ryssar beter sig. Allt ifrån retoriken ifrån politiker, genom hela befälskedjan och ner till den enskilde soldaten.
Och jag anser dig vara naiv om du inte förstår att Putin, om han ges tillgång till Donbass, kommer utnyttja dess resurser och befolkning för att fortsätta rusta.
Jag anser att det måste stoppas, det kostar ja. Men görs det inte så kommer kostnaden vara ofantligt mycket högre.
Om du läser de doktriner, eller sammanfattar dem genom AI, som styr Rysslands utrikespolitik så kommer du att se att det inte finns en chans att ryssen nöjer sig med Donbass och sedan slumrar sött i idet.
Det man får ge ryssen är att de är klart bäst i världen på propaganda och samhällspåverkan. Inte bara i Ryssland. Den konsten har de utvecklat till fullo, så att få några MAGA-dårar att tro att ryssen vill dem väl är den enklaste saken i världen för dem.
Som jag ser det kommer mycket av de nyheter vi får till vardags i Sverige ifrån Ryssland. Reuters citerar russia today, som i sin tur citeras av svenska nyhetsbyråer.
Men det har börjat nli tuffare för Ryssland att få igenom sina lögner sista tiden på grund av några fadäser som fått den breda allmänheten att förstå vad vi som haft att göra med ryssland tidigare har vetat hela tiden.
När en ryss öppnar käften är det 50/50 på att han ljuger. Är han politiker är det 100%.