Citat:
Jag har läst tråden och du har fått några vettiga svar tycker jag. ¨
Men som nämnts, du ska trivas i det du tar på dig. Jag kör friluftskläder, byxor som sitter bra och bekvämt. Kan köra Helly Hansen både uppe och nere. Skor ska vara bekväma, jag föredrar lite grövre svarta skor. Detta funkar utmärkt både på puben och restaurangen men även på möten. Jag är ofta utomlands och jag blir aldrig dåligt bemött och damerna pratar gärna med mig. Nu är jag ganska "högt uppsatt" inom det jag jag håller på med så jag kan inte bry mig om vad någon tycker om mina kläder. Praktiskt, bekvämt och snyggt.
Jag hatar att gå i kostym även om det händer och jag har fått höra att jag är snygg i det.
Men som allt annat "det" sitter inte i kläderna, utan snarare i vad du utstrålar. Sen får man ju givetvis anpassa vid speciella tillställningar av respekt för värden. Men i företagsvärlden, nej, absolut inte, men nu är jag ju känd inom mitt gebit i Europa, USA och delar av Asien. Just det, i Asien kan jag ibland göra undantag men det som respekt för deras kultur.
Något jag tycker är fult är mjuka träningsbyxor och illa sittande T-shirts. Det har enbart på mig hemma nån gång och skulle inte ens gå till närbutiken i det. Men blir man lycklig att ha den klädtypen så varsågod.
Vill du ha hjälp med att välja ut kläder så ta med en kvinna du litar på och en hyfsat stor plånbok.