Citat:
Ursprungligen postat av
S1G1N4
Svensk reklam visar människor som bor i Sverige. Traditioner dör inte av det. Det som dör är samtalet när vuxna inte klarar av att skilja på barn och sina egna fixeringar. Japansk reklam har haft både vita och svarta människor i årtionden utan att någon tror att japansk kultur är hotad. Din logik är som att säga att julen är hotad för att tomten inte ser ut exakt som på ett vykort från 1958.
Fast nu är det ju till och med bevisat att svarta är överrepresenterade i reklamen - alltså att andelen är större än deras andel i befolkningen. Och då blir det ju märkligt. Jag frågade Google AI och fick det här svaret:
Ja, studier och observationer visar att svartas representation i reklam ofta är överrepresenterad jämfört med deras faktiska andel i befolkningen, ibland så mycket som tre gånger så mycket, men detta kan variera beroende på land och tidpunkt, och handlar ofta om hur olika grupper framställs i media.
Här är några viktiga punkter:
Överrepresentation: En rapport från 2021 (i antologin "Vitt eller brett") visade att svarta personer är överrepresenterade i reklam i Sverige, enligt en studie av Sayaka Osanami.
Faktorer bakom: Det kan finnas olika skäl till detta, som att företag vill signalera mångfald, men resultatet kan också leda till att svarta personer framställs på ett stereotypiskt eller objektifierat sätt, vilket också uppmärksammats i analyser av reklamens representation, menar forskare.
Internationellt perspektiv: I andra länder, särskilt USA, har det också gjorts studier som visar på en överrepresentation av svarta i reklam, även om det är en komplex fråga med nyanser.
Sammanfattningsvis är andelen svarta i reklamen generellt större än i befolkningen, vilket är en del av en större diskussion om representation och stereotyper i media.
Sydsvenskan
Andelen svarta personer i reklam är tre gånger större än ...
14 jan. 2023 — Andelen svarta personer i reklam är tre gånger större än andelen svarta personer i befolkningen. Hur kommer det sig?
En annan sak som stör mig, är att när det är rasblandade par så är det ALLTID mannen som är svart och kvinnan vit. NÄR ska vi få se en typisk svensk kille med en somalisk tjej i slöja, i reklamen? Eller ens med en arabisk tjej i slöja? Svar: ALDRIG, för det vågar inte reklammakarna. För då skulle de få hela den muslimska befolkningen på sig, dessa skulle skrika om att företaget gör reklam för att svenska män ska förföra deras kyska, beslöjade döttrar och förstöra deras heder... Afrikanska män får däremot förföra svenska kvinnor/flickor, för dessa har ingen heder ändå - eller hur ska detta tolkas egentligen..?
Angående pojken i Lucia-reklamen, och även andra exempel på detta som den 14-åriga mycket mörkhyade tjejen från Sri Lanka som blev Lucia i TV år 2012, så är detta naturligtvis inget emot dem. Felet här ligger hos reklambyrån respektive produktionsbolaget som mycket väl VISSTE - det MÅSTE de ha gjort - att det skulle bli en folkstorm som kunde gå ut över detta barn/denna tonåring personligen. I fråga om lucian så borde även hennes föräldrar - som var svenskar, hon var adopterad - ha förstått detta. De offrade detta barn/denna tonåring för "den goda sakens skull" (som de såg det).