Jag vet inte om det är en bostads eller hyresrätt, men personligen så förstår jag inte hur det faktum att hans halvbror nu bor i lägenheten skulle kunna tyda på något ekonomiskt motiv.
Så här tänker jag; ifall det är en hyresrätt så lär det inte vara via någon av de större hyresvärdarna, då det brukar vara skyltat på utsidan. Så i såna fall är det mest troligt någon av de privata hyresvärdarna. Det är inte helt omöjligt att huset i såna fall ägs av samma hyresvärd som jag hyr av, då dom har många fastigheter på Norrböle.
E försvinner, och ju längre tiden går desto mer tydligt blir det att han inte kommer att hittas vid liv. Polisen har plockat in allt av intresse såsom hans dator. Eftersom att ingen kropp har hittats kan inte Elliott döda förklaras, så därför skrivs han över på sin pappas adress. Lägenheten kanske står tom ett tag, men att betala hyra för någon som mest troligt inte lever blir snabbt ohållbart. Så vad gör man?
I slutet av år 2023 var bostadsbristen pga Northvolt ett växande problem och hade man en lägenhet höll man därför hårt i den. Kanske kommer man i samrådan med hyresvärden fram till att kontraktet tas över av brorsan helt enkelt för att det är smidigt. Kanske känns det skönt för familjen att lägenheten "finns kvar" inom familjen ifall Elliott på något mirakulöst sätt skulle komma hem igen.
Många mindre hyresvärdar har inget direkt kösystem utan hyr helst ut till personer i bekantskapskretsen, eller efter rekommendation från någon annan som hyr av dem. Det var bland annat så jag fick min lägenhet.
Eller så var det en bostadsrätt ägd av familjen och köpt för att E skulle få flytta hemifrån. När han försvann sålde familjen inte lägenheten då Es halvbror kanske hade planer på att flytta till Skellefteå. Så istället skrevs brodern på lägenheten.
Det som jag tänker hade kunnat visa på ett eventuellt ekonomiskt motiv vore ju i såna fall ifall familjen sålde lägenheten direkt efter att En försvann. Då det som sagt var bostadsbrist hade dom nog kunnat få en bra summa för en lägenhet nära centrala stan. Eller så hade de kanske kunnat hyra ut lägenheten i andra hamd till någon desperat stackare och tagit en riktigt saftig månadshyra (precis som alla gjorde under den tiden).
Men det gjorde dom inte. Lägenheten behölls inom familjen och idag är den nog värd typ ingenting jämfört med under 2023. Idag står en massa lägenheter tomma i Skellefteå då bostadsbristen snarare har vänt åt andra hållet. Idag finns det fler lägenheter men färre som vill bo i Skellefteå.
Så det faktum att halvbrodern nu står skriven på adressen känns inte konstigt alls enligt mig.
Jag tror också att det blir en knepig situation just när en person försvinner och inte kan dödsförklaras. Någon förväntas ju betala hyran oavsett om den används eller ej. Polisen har mest troligt gjort allt de behöver i lägenheten och om den inte räknas som någon brottsplats så är det väl upp till familjen vad som händer med lägenheten och alla personens tillhörigheter.
Citat:
Ursprungligen postat av
vinternkommer
Kan det vara halvbrorsan som ringde Elliot ?
Varför bor halvbrorsan i Elliots lägenhet nu ?
Behöll familjen lägenheten, är det en hyresrätt eller bostadsrätt ?
Hur kom han över Elliots lägenhet ?
Elliot står skriven hos pappan.
Jag vet inte om man får ta över någon försvunnens persons lägenhet hur som helst?
Är den värd många miljoner kan det ju finnas ekonomiska motiv bakom Elliots försvinnande.