Citat:
Ursprungligen postat av
Tervull
Inger Nilsson är något av det bittraste vi har i Sverige. Hon har klagat och gnällt angående sin roll som Pippi Långstrump i årtionden nu. Har sett flera intervjuer med henne och lyssnat på hennes sommarprat i P1 som fullständigt dryper av självömkan och som enbart handlar om hur synd det varit om henne som blivit förknippad med Pippi genom livet, karaktären som hon hatar så innerligt. Man kan ju välja att acceptera saker för hur de är och vända det till något positivt men inte Inger Nilsson inte. Hon har klätt sig i den tyngsta offerkoftan hon någonsin kunde hitta.
Förra året hade SVT en reunion för barnskådespelare som varit med i Astrid Lindgrens filmer. Skådespelarna som spelade Tommy och Annika dök upp bland andra, men givetvis inte Inger Nilsson. Jag tål inte kärringen och tycker inte hon förtjänar någonting avseende att synas i rutan. Hon är inte ens en bra skådespelare utan borde ha nöjt sig med att spela Pippi Långstrump. Får för mig att hon är fruktansvärd privat för det pyr igenom i sommarpratet och även de andra tv intervjuerna hon gjort. Hon har ju dessutom alltid velat ha barn men trots flera relationer blev det aldrig så. Jag antar att karlarna insåg var som höll på att ske och drog sig ur i tid (bildligt talat). Lucky guys!
Vi talar iofs om ett barn som var perfekt i sin roll som Pippi och som för den fick 5000 kr (stämmer det?) för alla delarna. Därefter har SF, som är den stora skurken, tjänat 100-tals miljoner på serien, långfilmerna, musiken.
Det är nästan inga barn som kan ta steget över till vuxen-skådisar, eller vuxen-sångare. De var födda till barn-artister inget annat.
Ibland funderar jag på att skicka 100.000 kr till Inger som tack för alla fina minnen hon gett, ifall hon har det knapert.
Påminner lite om Siw Malmkvist-serier på TV nu, hon hade 1-3% i provision på sina skivor. Metronome tog 97%. Men hon kunde ändå skrapa ihop till 200 kvm lägenhet på Östermalm, det tror jag inte Inger Nilsson kunde.