2025-12-07, 19:52
  #61
Medlem
handtralalas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sandbob
Vänta nu, du är la inte så naiv så att du tror att yttrandefrihet är något som finns på privatägda sociala medier? Skiten ägs av folk och dessa makthavare styr över vad som är okej att posta på deras plattformar.

Förövrigt handlar inte dessa böter om ”yttrandefrihet”, det handlar om transparens.

Precis. ”Free speech absolutist”:en Elon Musk som på egen hand promotar sina egna politiska inlägg, begränsar eller stänger av de som kritiserar honom och driver rättsprocesser mot åsikter han tycker är felaktiga. Samtidigt som han påstår att det är motståndarsidan som gör allt det han själv gör.
Citera
2025-12-07, 19:55
  #62
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nixter
Kina, Ryssland och Iran. Och snart EU (om dom som styr oss får välja).

Vad ska du ta dig till om din hjärnmask inte blir matad med propaganda varje dag? Du kanske till och med lär dig tänka själv!
Citera
2025-12-07, 19:57
  #63
Medlem
handtralalas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Logique88
Invånarna menar jag självklart. Har du missat vad som sker i t.ex. Tyskland eller GB för den delen? Även på hemmaplan har det börjat bli obehagligt.

Vilka åsikter kan du få rättsliga påföljder av i Sverige om du uttrycker offentligt?

Att man inte får förolämpa poliser vet jag, (vilket inte känns som en fantastisk lag) men i övrigt?
Citera
2025-12-07, 19:58
  #64
Medlem
Jag tror inte allmänheten fattar hur viktigt det var för vår yttrandefrihet att Trump vann och Musk köpte X. Har inneburit stora förändringar även på Youtube och Facebook. Utan dem hade EU dragit igenom sin drakoniska censur helt utan motstånd.
Citera
2025-12-07, 20:04
  #65
Medlem
otellos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Avaya
Han postade precis att X nu är den mest nedladdade nyhetsappen i hela EU, förrutom i Finland där X ligger tvåa.

Tror varken han gråter eller ligger sömnslös 😊
Han skrikgråter på Twitter, jämför EU med Nazityskland och stänger av deras reklamkonto. En riktig mansbebis som förtjänar betydligt fler och större böter.
Citera
2025-12-07, 20:10
  #66
Medlem
Avayas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av otello
Han skrikgråter på Twitter, jämför EU med Nazityskland och stänger av deras reklamkonto. En riktig mansbebis som förtjänar betydligt fler och större böter.

De fick sitt raklamkonto avstängt för att ha utnyttjat en exploit

Deras Product Manager skriver om det:
https://x.com/nikitabier/status/1997450541275005041?t=D0o0KVhcJc1gcaP0z11OSw&s=19

Sen tycker jag också att EU bör ge honom högre böter. Det betyder bara att USA kommer stämma EU på 3x summan, så det blir en win för USA och en win för Musk 🥰
Citera
2025-12-07, 20:25
  #67
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nerdnerd
Om man resonerar om ekonomi och handel om IT-tjänster som tRump gör på andra områden, så råder det en rent ENORM handelsobalans till USAs fördel, dvs enligt tRumponomisk terminologi så stjäl USA från från Europa, vilket omedelbart bör åtgärdas med drakoniska tullar på all amerikansk IT. Enligt samma tänk bör då EU införa tullar som till beloppet blir lika stora som iaf halva underskottet för att "jämna ut".

Detta är förstås samma kompletta vansinne som all annan tRumponomics.

Men sant är iaf att det inte alls bra att vi är så otroligt beroende av amerikanska IT-tjänster med tanke på hur USA nu gravt missköter sin ledande roll. Detta är en säkerhetsrisk som bör åtgärdas. Lämpligen med en snabb utbyggnad av europeiska alternativ för t ex molntjänster etc. Och ärligt talat, behöver vi ens något sådant som X? Stick o brinn..

Det resonemanget ligger helt i linje med hur många ser på utvecklingen just nu. Europas beroende av amerikanska IT-tjänster har vuxit sig så stort att det i praktiken utgör både ett strategiskt och säkerhetsmässigt sårbarhetsmoment. Det är inte bara en fråga om ekonomi — det handlar om kontroll, integritet, teknologiskt oberoende och politisk stabilitet.

Flera andra exempel visar samma mönster:

• Molnmarknaden:
AWS, Azure och Google Cloud dominerar nästan fullständigt. När myndigheter, sjukhus och kritiska infrastrukturer ligger på amerikanska plattformar är vi utsatta för både juridiska och politiska risker, inklusive amerikanska lagar som Cloud Act. Det är ingen hållbar situation för ett självständigt Europa.

• Mobilplattformar:
Android och iOS äger i princip hela marknaden. Det innebär att europeiska företag saknar verkligt inflytande över de grundläggande digitala ekosystem vi alla använder. Detta begränsar innovation och gör oss beroende av beslut som tas långt bort från europeiska intressen.

• AI-teknologin:
De ledande modellerna utvecklas i USA. Europa ligger hopplöst efter, och det är naivt att tro att vi kan förlita oss på amerikanska aktörer utan att hamna i ännu större beroenden framöver.

• Betalningssystemen:
Visa och Mastercard dominerar även här. EU har diskuterat ett eget system i åratal utan att lyckas leverera något i samma skala.

• Sociala medier generellt:
Meta, X, YouTube, TikTok (visserligen kinesiskt, men fortfarande utanför EU). Vi äger inte våra digitala offentliga rum, vi hyr dem — och reglerna bestäms av någon annan.

Sett i det ljuset är det inte märkligt att EU börjar slå tillbaka, ibland klumpigt, ibland hårdhänt. Men i grunden handlar det om samma sak: att återta kontrollen över infrastrukturer som i dag är helt avgörande för samhällets funktion.

Och du har rätt — frågan är också om vissa av dessa tjänster ens fyller en samhällelig funktion längre, eller om de mest blivit en belastning. Att bygga upp europeiska alternativ borde ha varit en prioritet för länge sedan, och ju längre vi väntar desto dyrare blir det.
Citera
2025-12-07, 20:29
  #68
Medlem
Det mest talande i hela den här historien är egentligen inte att EU bötfäller X, utan hur Musk själv reagerar. Så fort någon institution ställer krav på transparens eller regel*efterlevnad så brister det för honom, och plötsligt kallar han EU för “nazi”. Det är märkligt hur en man som driver flera högteknologiska företag kan ha en så infantil nivå på sin retorik.

Det mest problematiska är att det avslöjar ett mönster: så länge allt går hans väg är han “för yttrandefrihet” och “för innovation”, men så snart någon granskar honom enligt samma regler som alla andra måste följa, då slår han ifrån sig med historielösa överdrifter. Det trivialiserar dessutom något av det mörkaste Europa gått igenom, vilket gör det ännu mer osmakligt.

EU:s ingripande må vara klumpigt ibland, men här handlar det om helt normala krav på transparens. Seriösa aktörer svarar med sakargument. Musk svarar som en tonåring med martyrkomplex. Det är svårt att ta någon på allvar som reagerar så varje gång han inte får precis som han vill.

Och hela situationen visar varför Europas beroende av amerikanska IT-jättar är ett reellt problem. När en enskild person med en överkänslig ego-balanspunkt kan påverka centrala digitala infrastrukturer, då har man ett säkerhetsproblem
Citera
2025-12-07, 20:32
  #69
Medlem
otellos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Avaya
De fick sitt raklamkonto avstängt för att ha utnyttjat en exploit

Deras Product Manager skriver om det:
https://x.com/nikitabier/status/1997450541275005041?t=D0o0KVhcJc1gcaP0z11OSw&s=19

Sen tycker jag också att EU bör ge honom högre böter. Det betyder bara att USA kommer stämma EU på 3x summan, så det blir en win för USA och en win för Musk 🥰
Nej det stämmer inte. Kontot stängdes av eftersom Elon Musk är en mansbebis som tror sig stå över lagar och regler.

Varför stödjer du en person som är ute efter att skada och försvaga Europa?
Citera
2025-12-07, 20:56
  #70
Medlem
scoremaxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av handtralala
Vilka åsikter kan du få rättsliga påföljder av i Sverige om du uttrycker offentligt?

Att man inte får förolämpa poliser vet jag, (vilket inte känns som en fantastisk lag) men i övrigt?

Hela lagen om hets mot folkgrupp täcker in flera olika scenarion, exempelvis att ”förringa, förneka eller Ursäkta förintelsen”
Du får alltså inte längre uttrycka en avvikande mening om den exempelvis.
Även Salwan Najems dom kan var intressant.
__________________
Senast redigerad av scoremax 2025-12-07 kl. 21:00.
Citera
2025-12-07, 21:15
  #71
Medlem
Nixters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sandbob
Vad ska du ta dig till om din hjärnmask inte blir matad med propaganda varje dag? Du kanske till och med lär dig tänka själv!

Ja, EU's frihetsträvan är verkligen monumental.
Citera
2025-12-07, 21:19
  #72
Medlem
Ganonitos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flaskback
Nu var Kalkryggars påstående att folk döms för att ha berättat om sina erfarenheter. Det är helt enkelt inte sant. Och i Tyskland kan man inte dömas för att man förolämpat speciellt maktahavare - du åker dit vem du än har förolämpat.

Jo. Förolämpning mot makthavare är ett särskilt brott i Tyskland. Folk som kritiserat makthavare eller förolämpat dem får husrannsakan i sina hem och telefoner beslagtagna och genomsökta.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in