Citat:
Ursprungligen postat av
adddict
Är helt grön på på ämnet därför jag måste fråga.
Läste på Reddit att ifall man har för många PCIe 5.0 prylar inpluggat i moderkortet så segar dessa ner varandra för att det ska delas på kapaciteten. Stämmer detta eller snackade han gojja?
Citat:
Ursprungligen postat av
1FF
Aldrig hört talas om. Länk efterfrågas, tack.
Om något segas ner enligt din beskrivning så har det ju med processorn att göra. I vart fall inte med antalet inpluggningar.
Delar 2 anslutningar lanes mot CPUn eller Chippet så delas hastigheten på hälften. Kan även vara så att använder man en viss slot så inaktiveras någon annan port för de delar lanes.
Allt beror på vilken CPU och moderkort/chip man använder sig av.
Till exempel på moderkortet som länkats i tråden.
Använder man sig av PCI-e3 16 slot porten som är en x4 speed och ansluter en enhet i m2_3 slotten så kommer pci-e3 anslutningen endast gå i 2x hastighet.
Tvingar man sen i bios att den ändå ska gå i 4x speed så disablas m2_3 platsen.
Allt sådan går att läsa i manualen.
Då de flesta prylar man pluggar in är bakåt kompatibla så har moderkortet stöd för 10 gen 5 enheter och cpun klarar 10 gen 5 enheter etc så är det inga problem. Klarar moderkortet 5 gen 5 enheter resten 5 gen 4 så blir prylarna man stoppar in i gen4 endast gen4 hastigheter etc.