2025-11-08, 10:03
  #546733
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dumdryg
De berör det i Omvärldsanalysen också, att fonder med investeringar i Ryssland blev värdelösa.

Mig veterligen så är Väst-utlänningars ägande i ryska aktier bara frysta av ryska staten.
Det handlar mest om olika typer av investeringsfonder och Väst-bolags delägarskap i ryska olje-gas projekt.
Det fungerar i Ryssland som i de flesta länder, att utlänningar får aldrig ha majoritet i företag eller bolag som har strategisk betydelse, däribland utvinning av naturresurser.
__________________
Senast redigerad av Ljungbybon 2025-11-08 kl. 10:12.
Citera
2025-11-08, 10:04
  #546734
Avstängd
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av blublang
Mearsheimer har rätt i att västs offervilja inte finns där just nu. Vi lever våra liv helt opåverkade av denna konflikt och att plötsligt börja skicka iväg potentiellt hundratusentals soldater till Ukraina kommer inte fungera, det kommer inte accepteras eller förstås av våra samhällen. Snacket om att vi fryser och äter husdjur är projicering som vanligt.

Till det klassiska "och sen då?", anta att Putin och Ryssland sitter ihop oavsett vilket scenarie det blir.

Anta att Ryssland faktiskt militärt vinner, typ att de lyckas ta hela Ukraina och sen fortsätter rakt in i Moldavien. Och kanske ett stater såsom Georgien. För väst är detta helt oacceptabelt. Fascistdiktatur expanderar in i centrala Europa. I ett sånt scenarie skulle väst rust upp nåt otroligt. Sanktioner mot Ryssland är kvar och förstärkta. Ryssland kan omöjligt hänga med där. Miljontals kryssningsrobotar kan slå ut och lamslå hela det ryska imperiet på ett par timmar. De kan inte skydda sig mot detta. Även om Ryssland "bara nöjer sig" med östra delarna av Ukraina kommer de hållas kort som fan i decennier framöver. Det är ju massa kriminellt som hänt som de ska få sota för.

Jag fattar ju att Ryssland tror att med tiden lägger sig sånt där när acceptansen sprider sig. De tar vad de vill ha och låtsas vara fredlig och vänliga i nåt decennie. Jag tror de har fel. De kommer sanktioneras till Nordkorea-status. Knappast en win för dem. Synd om människor som lever under deras förtryck.

I det andra scenariet kollapsar den ryska militären pga att det ryska samhället fått för stora ekonomiska problem. Folket riskerar att göra upprör eller nåt sånt. Även om ryska militären drar sig tillbaka till gränser innan 2014 kommer sanktioner kvarstå. Finns ingen anledning att ta bort dem. De kriminella inom ryska statsapparaten och militären som stod bakom pulvisering av storstäder i Europa ska stå till svars. Ryssland ska ersätta skadorna de åtstadkommit. Sitter samma kriminella toppstyre kvar är det bara att fortsätta hålla dem kort.

Även i detta scenarie kommer vi rusta upp ordentligt, men kanske inte på riktigt samma nivå som i scenarie 1.

--

Mearsheimer känns lite som en pojke som ser soldater uppställda i mäktiga fyrkanter som flyttas runt på slagfält.

Vi lever i en global värld på ett helt annat sätt än i början på 1900-talet. Visst kan ett land vara militärt starkt och ta för sig, men världen fungerar ju inte så längre, han verkar inte ha fattat detta med sina saliverande pojkdrömmar om imperien och maktkonstellationer.

Ungefär så. Om Ryssland skulle fortsätta, så kommer EUs stater så klart förr eller senare se sig själva som reellt existentiellt hotade, tänkbara kritierier:
1) Ryssland (ungefär som Sovjet/WP) närmare sig en industriell produktionskapacitet som västra Europa inte skulle kunna matcha även om vi försökte.
2) Självbild. "Om vi låter Ryssland ta hela baltikum så är "vi" inte "vi" längre". Den är svår att mäta/förutsäga.
3) Ryssland tar en position där de på något sätt militärt skulle snabbt kunna slå ut hela Europa, jämför "7 days to river Rhine" under kalla kriget.

I dessa tillfällen kommer Västeuropa och Ryssland utkämpa ett krig med "all gloves off". Det är ett scenario som vi nu ska se till att navigera bort från, det är betydligt farligare än t ex klimathot för oss.
Citera
2025-11-08, 10:05
  #546735
Medlem
Dumdrygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av St0ny
https://x.com/AMK_Mapping_/status/1987058168912900599?t=We67JqGHtf4mqN3RqHs0aA&s=19

Massiva robotattacker utfördes inatt mot Ukraina. Flertalet mål förstörda.

Bekäftas även av KyivIndependent:

Russia launches 'massive' missile, drone attack on Ukraine's energy infrastructure, fires reported in Kyiv

Monitoring groups reported that Russia launched Kinzhal hypersonic missiles, as well as cruise and ballistic missiles at various regions of the country.

The cities of Kremenchuk, Kyiv, Dnipro, Kharkiv, and Chernihiv served as the primary target of Russian attacks, with strikes also targeting communities in Dnipropetrovsk, Kharkiv, and Poltava oblasts. Explosions were also heard in the city of Sumy, as well as in Odesa Oblast.

https://kyivindependent.com/drone-attack-sparks-fires-in-kyiv-russia-launches-massive-attack-on-ukrainian-energy-infrastructure/
Citera
2025-11-08, 10:06
  #546736
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SecretGarden352
Man underskattar att Europa inte är beredda att slåss bara för att vi inte har vår militär på plats i Ukraina (ännu). Europa består av hundratals miljoner människor och det räcker att en procent ställer upp och krigar så blir det hiskeligt många soldater. Sedan måste man också komma ihåg att Ukraina redan finns där med sin militär.

Ja, definitivt tillräckligt med soldater för vi kommer inte kriga på det sätt som tidigare gjorts, troligen.

Och man ska inte glömma den enorma potentiella industriella kapacitet Europa och framförallt USA har. Blir det en mer öppen konflikt mellan Ryssland och väst kommer Rysslands fossila inkomster bli noll. De kommer inte ens kunna producera för eget inhemskt behov. Troligen pulviseras all industriell kapacitet Ryssland har som används för militärt relaterad produktion.

Putin var en komplett idiot som drog igång detta. Tyvärr tyder väl detta på att han och de runtom honom lider av nån grandios narcissism, vilket gör honom farligare än ett resonabel människa. Ofattbart hur Mearsheimer missar att se the big picture.

Citat:
Ursprungligen postat av SecretGarden352
Så moskvastaten är ganska upptagen och har inte mycket mer att ge, således om Europa ger sig in i kriget med 500.000 man och ett stort antal moderna krigsmaskiner så blir det ytterst svårt för moskvastaten att stå emot. Det är delvis därför moskvastaten hela tiden pratar om sina kärnvapen och det kan/kommer inte bli någon fred där moskvastaten får behålla vad de erövrat.

Japp, och som sagt var kommer den ryska militära produktionen avstanna rätt snabbt vid en sådan konflikt. Kvar finns några hundra gamla tanks och flygplan, och massor med alkoholister med handvapen. Och kärnvapen då. Vettlöst alltihopa.
Citera
2025-11-08, 10:11
  #546737
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Ungefär så. Om Ryssland skulle fortsätta, så kommer EUs stater så klart förr eller senare se sig själva som reellt existentiellt hotade, tänkbara kritierier:
1) Ryssland (ungefär som Sovjet/WP) närmare sig en industriell produktionskapacitet som västra Europa inte skulle kunna matcha även om vi försökte.
2) Självbild. "Om vi låter Ryssland ta hela baltikum så är "vi" inte "vi" längre". Den är svår att mäta/förutsäga.
3) Ryssland tar en position där de på något sätt militärt skulle snabbt kunna slå ut hela Europa, jämför "7 days to river Rhine" under kalla kriget.

I dessa tillfällen kommer Västeuropa och Ryssland utkämpa ett krig med "all gloves off". Det är ett scenario som vi nu ska se till att navigera bort från, det är betydligt farligare än t ex klimathot för oss.

Jag förstår, vi ska visualisera Västeuropa och Ryssland i ett fullskaligt “all gloves off”-krig. Intressant tankeexperiment – om inte verkligheten hade hundratusentals ryska soldater borta, skrotade tanks och en export som rasat. Men visst, fortsätt gärna planera katastrofer i PowerPoint medan världen mäter faktiska resultat på marken.
Citera
2025-11-08, 10:13
  #546738
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SecretGarden352
Jag tror att Ukraina drar sig ur Pokrovsk, men det är en pågående process. Det spekuleras väldigt mycket nu baserat på verklighet och fantasi om alla möjliga scenarior och många är oroliga. Jag har sett rubriker som att moskoviterna närsomhelst stormar Pokrovsk med 100.000 man på en gång. Det är ganska tydligt att vi inte vet vad som är sant och falsk vad gäller striderna där.

Men en sak vet vi och det är att moskvastaten vill ha Pokrovsk och är beredda att offra så många man som det är nödvändigt.

Ja, det är nog sant att mycket just nu är spekulationer och motstridiga uppgifter – båda sidor sprider sina versioner och det är svårt veta exakt vad som gäller! Men samtidigt tyder allt på att Pokrovsk har blivit en symbolstad för båda lägren.
Ryssland vill ju ta den till varje pris, och Ukraina tvekar att släppa den för att inte ge en symbolisk propaganda förlust.
Frågan är bara hur länge Ukraina bör hålla ut innan förlusterna blir för stora. Förhoppningsvis ger dom upp istället än dödas. Men de kusliga är att Zelensky verkar vägra inse ödet för hans soldater jag posta filmer igår där soldater delar en del om vad som händer. Det är fruktansvärt!
Citera
2025-11-08, 10:17
  #546739
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Eftersom Ryssland upplever att de har blivit invaderade så många gånger från väst, med syftet att förinta "moskvastaten" så är deras beräkning att det krävs att ha Ukraina minst som bufferstat. Min egen teori är att det också har med befolkning/naturresurser att göra. Ryssarna har råd med att de är neutrala, men inte med att ha Ukraina (också) mot sig. Europas bas är redan väldigt mycket större än Moskvas.

Detta kan man se som paranoidt och att det inte slutar nånstans. Men "it is what it is". Notera att det inte är en moralisk rätt, utan snarare ett konstaterande. Det finns också en hel del empiri på att många ryssar rent faktiskt tycker så.

Därutöver är det farligt för dem att ha ett Nato-ukraina så nära Kaukasus, om det blir inbördeskrig där, och att ha förlorat Krim.

Slutsatsen är att det suger för Ukraina att ligga där det ligger, en tragedi som bör hanteras. Ingen fred kan bli stabil utan någon slags jämvikt, enligt Mearsheimer, och det har han rätt i tycker jag.
Det är bara Putins lögner du gapar. EU/NA har 0 intresse av ryskt territorium. Världens största land behöver heller inte bli störrre.

Det är många Ryssar som vet att Putin för ett olagligt invasionskrig (speciellt yngre generation) men dom säger det inte högt för att slippa riskera 15års fängelse.
Citera
2025-11-08, 10:25
  #546740
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Ja, det är nog sant att mycket just nu är spekulationer och motstridiga uppgifter – båda sidor sprider sina versioner och det är svårt veta exakt vad som gäller! Men samtidigt tyder allt på att Pokrovsk har blivit en symbolstad för båda lägren.
Ryssland vill ju ta den till varje pris, och Ukraina tvekar att släppa den för att inte ge en symbolisk propaganda förlust.
Frågan är bara hur länge Ukraina bör hålla ut innan förlusterna blir för stora. Förhoppningsvis ger dom upp istället än dödas. Men de kusliga är att Zelensky verkar vägra inse ödet för hans soldater jag posta filmer igår där soldater delar en del om vad som händer. Det är fruktansvärt!

Håller med om att det är en fruktansvärd situation där nu. Vi får nog räkna med att det är väldigt intensiva och brutala strider, extra kryddat av all den brutalitet som blir när man strider inne i en stad. Jag har sett videos därifrån och det är ett helvete på alla sätt och vis. Båda länderna har tusentals drönare över staden som jagar soldaterna och det pågår strider hela tiden mellan små grupper som kämpar för sina liv, det är glidbomber och artilleri ovanpå det hela.

och så givetvis.. propagandakrig som förs intensivt där ena sidan redan förlorat och så vidare. Allt för att trycka ner moralen och vinna lite enklare genom att få ukrainarna att ge upp.

Alla som oroar sig för höga förluster sitter också och våndas. Strider i stadsmiljö är så brutala och blodiga att vi skulle spy och kissa på oss direkt om vi själva var där.

Varför drar sig då ukraina sig inte tillbaka? Såklart, de slåss så länge de inte själva dör som flugor utan att de lyckas behålla en ratio där många fler moskoviter dör än vad det dör ukrainare. Målet är att göra moskvastaten svagare, att de vinner sk pyrrhussegrar, segrar som de senare inser var till ett alltför högt pris.

Men självklart, den stora oron nu är ifall ukrainarna blir omringade och inte har någonstans att ta vägen, varvid en masslakt startar igång där ukrainarna dör som flugor.
Citera
2025-11-08, 10:26
  #546741
Medlem
Dumdrygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dumbledwarf
Glömmer dock bort att Ryssland inte ens kan besegra Ukraina och att Rysslands ekonomi är väldigt svagt jämfört med EU. Blir det ett storkrig kommer Ryssland förlora ganska snabbt..

Då har man trängt in Ryssland rejält i ett hörn och risken att de tvingas försvara sig med kärnvapen mot EU-länderna blir reell. Då är det inte alls säkert att USA kommer till undsättning. NATO's artikel 5 kommer att sättas på prov. Vill verkligen USA vara med i ett kärnvapenkrig? Särskilt under Trump som har bättre relationer med Putin än Bidenadministrationen.
Citera
2025-11-08, 10:39
  #546742
Avstängd
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dumbledwarf
Det är bara Putins lögner du gapar. EU/NA har 0 intresse av ryskt territorium. Världens största land behöver heller inte bli störrre.

Det är många Ryssar som vet att Putin för ett olagligt invasionskrig (speciellt yngre generation) men dom säger det inte högt för att slippa riskera 15års fängelse.

Så sa de som försvarade vår regerings linje också 2022. Ryssland kommer inse att detta inte är värt det, bara liiite till. Putin bara ljuger om att Ryssland menar allvar med "no NATO in Ukraine". Ukrainierna gick på det och flockades till militären. Nu har de fattat hur det ligger till.
Citera
2025-11-08, 10:54
  #546743
Avstängd
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RusskiFob
Är det nya direktiv från Kreml?
Kärnvapenhot på Flashback, ska vi skaka av rädsla nu?
Kan du ge oss tips/ledtråd när uppskjutningen sker, tänkte så jag kan säkra mig i trädgårdskjulet

Vad ska vi vara mest rädda för?
A) Kärnvapenkrig
B) Att Ukraina förlorar några provinser och inte kommer med i Nato.

Det annalkande hotet om ukrainsk förlust gör mig inte så orolig.
Citera
2025-11-08, 10:57
  #546744
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SecretGarden352
Håller med om att det är en fruktansvärd situation där nu. Vi får nog räkna med att det är väldigt intensiva och brutala strider, extra kryddat av all den brutalitet som blir när man strider inne i en stad. Jag har sett videos därifrån och det är ett helvete på alla sätt och vis. Båda länderna har tusentals drönare över staden som jagar soldaterna och det pågår strider hela tiden mellan små grupper som kämpar för sina liv, det är glidbomber och artilleri ovanpå det hela.

och så givetvis.. propagandakrig som förs intensivt där ena sidan redan förlorat och så vidare. Allt för att trycka ner moralen och vinna lite enklare genom att få ukrainarna att ge upp.

Alla som oroar sig för höga förluster sitter också och våndas. Strider i stadsmiljö är så brutala och blodiga att vi skulle spy och kissa på oss direkt om vi själva var där.

Varför drar sig då ukraina sig inte tillbaka? Såklart, de slåss så länge de inte själva dör som flugor utan att de lyckas behålla en ratio där många fler moskoviter dör än vad det dör ukrainare. Målet är att göra moskvastaten svagare, att de vinner sk pyrrhussegrar, segrar som de senare inser var till ett alltför högt pris.

Men självklart, den stora oron nu är ifall ukrainarna blir omringade och inte har någonstans att ta vägen, varvid en masslakt startar igång där ukrainarna dör som flugor.

Nee, det är inget jag önskar någon. Punkt.
Att prata om masslakt eller säga att människor “dör som flugor” tillhör mardrömmarna, inte något man ska hoppas på eller fira. Det handlar om människor ..föräldrar, barn, syskon. Den som jublar över andras död i krig har förlorat all mänsklighet.

Vi får hoppas Ukrianska soldater i Pokrovsk kapitulerar istället för det är nog det enda sättet att dom kan räddas.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in