Citat:
Ursprungligen postat av
Ballalaila
Ja, så är det. Men hur starkt är egentligen hennes «vittnesmål» när vi vet vem som var hennes pappa?
ChatGPT sade:
🔹 Fysiska förutsättningar vid reumatism
Reumatiker med krokiga och svaga fingrar har ofta:
Reducerad greppstyrka, ibland mycket.
Nedsatt finmotorik och smärta vid tryck.
Svårigheter att hålla vapnet stadigt och att snabbt avfyra flera skott med precision, särskilt i dubbelaktion (där avtryckaren är tung).
Men det betyder inte att de inte kan skjuta:
Många klarar att skjuta ett par skott, särskilt om de tar tid på sig eller om vapnet är i single-action-läge (lättare avtryck).
På mycket kort avstånd (ett par meter) krävs inte mycket precision för att träffa. En person kan ha dålig finmotorik och ändå träffa mål på den distansen — särskilt med första skottet, när greppet är som mest stabilt.
Miss på andra skottet är fullt rimligt, särskilt om rekylen, smärtan eller stressen gjorde att greppet försvagades eller handen flyttade sig.
🔹 Effekten av .357 Magnum med “metal piercing”-ammunition
En .357 Magnum, särskilt med kraftig laddning (t.ex. AP), har påtaglig rekyl.
För en person med svaga händer kan det göra andra skottet svårt att kontrollera, särskilt om vapnet inte återgreppas rätt.
Det är alltså helt förenligt med bilden att en reumatiker kunde träffa med första skottet (innan smärta/chock/rekylen påverkat greppet) och missa med det andra.
🔹 Rimlighetsbedömning
Utifrån rent praktisk och ballistisk synvinkel:
Två avlossade skott med en .357 Magnum, ett träff och ett miss på några meters håll, utesluter inte att skytten var reumatiker.
Tvärtom är mönstret (träff–miss) förenligt med en person som har nedsatt handfunktion och som påverkas av rekyl eller smärta efter första skottet.
Om skytten hade använt single-action (första skott lätt, andra kräver omspänning) kan även den motoriska rörelsen mellan skotten ha lett till miss.
🔹 Sammanfattning
✅ Det är fullt möjligt att en reumatiker med krokiga, svaga fingrar avfyrat två skott med en .357 Magnum, träffat på mycket kort håll med det första och missat med det andra.
Det kräver inte ovanlig styrka, särskilt om vapnet var i single-action och avståndet kort. Däremot är det troligt att skytten haft svårt att hantera rekyl och precision vid upprepade skott.