Citat:
Ursprungligen postat av
KalasPerifras
Jag cyklar på landsvägar i Norrland. Ofta utan lampor så har starkt ljus på cykeln plus pannlampa. Vill inte få böter i onödan för stark styrka. Men tack för infon!
Låter mysigt att ha så stora vidder och obefintlig trafik, ändå
Göteborg kl. 17 då alla ska hem är ett inferno av centimeterträngsel och maximal uppmärksamhet på vad som händer åt alla fyra väderstreck hela tiden, speciellt i de många extremt trafikerade cykelvägarna mitt i stan. som oftast delas med gångtrafik och ofta nya omläggningar av cykelvägar då hela jävla innerstan är en byggarbetsplats kombinerat med ett peforerat mönster av korsningar från vänster eller höger där biltrafiken ska gena över cykelvägarna .
Det är maximal koncentration som gäller , och man ser alla som kan tänkas klanta sig rejält redan på behörig avstånd. Då de har hörlurar på sig och tunnelseende. Det gäller både gångtrafikanter som är i en annan värld och vacklar sidledes , eller bestämmer sig för att tvärstanna för att fippla med luren, helt omedveten om vad som händer bakom/framför henne
Som sagt så har grabbarna och tjejerna som köpt en extra strålkastare till cykeln eller moppen och kör i godan ro helt omedveten om att de har förblindat mötande trafik och sabbat mörkerseendet i 10 sekunder som i ett magiskt pärlband av tillfälligt halvblinda zombies och då alla är en smula desorienterade . Man har så mycket att hålla reda på, men att bli bländat dessutom är fan droppen