Citat:
Ursprungligen postat av
JeffDavis
Venezuela kommer inte få någon hjälp av Ryssland och Kina om USA attackerar. Möjligen kommer Kuba skicka lite soldater men det kommer inte göra någon skillnad. USA kan göra precis vad de vill med Venezuela.
Det stämmer inte riktigt längre. Jemen lyckades vinna mot USAs största flott-insats sen andra världskriget genom att beskjuta med drönare och robotar. Det går för ett litet land att slå tillbaka ordentligt med ett distribuerat nätverk av billiga enkla vapen med lång räckvidd.
USA är för känsliga för krig och skulle ett tiotal drönare träffa Miami skulle aldrig den Amerikanska befolkningen acceptera det. Drönare och robotar mot skepp och olja i Mexikanska golfen skulle kunna skapa rejäl oreda.
Tekniken har gjort att små länder har en ordentlig förmåga att stå upp för sig själva.
Risken är att USA bombar sönder landet och att det blir ännu en gigantisk flyktingvåg efter ett regime change krig.