Citat:
Ursprungligen postat av
AutDisceAutDiscede
Den springande punkten borde vara, även för dig, att det sker mot den andres vilja - allt annat är enkom semantik... Vad som du penetreras med borde, och ÄR, oväsentligt, men inte för sådana som dig - där måste kuken in och jag undrar varför du anser detta?
OK så det är våldtäkt om man stoppar in ett finger i någons mun? Eller gäller våldtäkt bara nedre regionen? Men om man stoppar in en sn-pp i munnen?
Så jag tror nog det spelar roll vad man penetreras med. Man kan ju t.ex inte bli med barn med ett finger, och man behöver inte ens hållas nere liggande, så självklart är det brottet mindre.
Personer som säger motsatsen borde googla "konsekvenstänk". Gäller även de vänsterpolitiker som förstört ordet Våldtäkt i lagboken. Nu tror hela världen tror att hon "våldtogs" på det sätt som 99.9% av jordens befolkning anser att våldtäkt går till.