2025-10-11, 09:57
  #1009
Medlem
Vågskålens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hemorojdbiff
Varför är det så viktigt att veta namnet??
Är fakta ett problem för dig?
Citera
2025-10-11, 10:12
  #1010
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Adrenaline976
Hej

Ingen dom ännu. Ber dig återkomma längre fram.



Med vänlig hälsning

Registrator
Förvaltningsrätten i Falun

Målet kom ju in precis, tar några veckor för FR även om det är LVU innan dom.
Dagboksblad finns
Citera
2025-10-11, 10:20
  #1011
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hemorojdbiff
Varför är det så viktigt att veta namnet??

Nyfiken. Jag brukar vilja veta det även i andra trådar. Är inte ensam om det. Varför kan jag inte få veta namnet på potentiella massmördare och kriminella?

Du behöver ju inte säga det men ska du kämpa emot att internet ska nämna kriminella så råder jag dig att sluta med internet. Jag tror inte du kommer vinna kampen.

Sen är de också del av en större berättelse.
Citera
2025-10-11, 10:55
  #1012
Medlem
Jag är så glad att ingen dog eller skadades värre av detta vansinnesdåd. 🙏🏻
Det hade mycket väl kunnat hända.

Undrar om ungen (lyckligtvis i detta fallet) bara var kass på att skjuta eller om han hade för avsikt att inte döda och därför riktade lågt, men det hade ju lika gärna kunnat ske att någon rikoschett träffat illa eller att t.ex. flickan som blev skjuten i låret träffats i lårbensartären.
Undrar även om ungen hade insikt om de riskerna, och då var likgiltig inför dem.
Men jag tror inte det hör till vanligheten att så unga har tillräcklig kunskap och insikt om sådana risker.

Jag förstår inte attraktionen till den där typen av livsstil. Han lär ju inte komma att leva ett fortsatt glamoröst och lyckligt liv utan konstant stress över att själv bli måltavla osv.

Önskar att alla unga på glid kunde få uppleva att det finns bättre sätt att leva livet på, som är mera långsiktigt och väger tyngre än snabba cash och kickar av droger, kriminalitet och ondska, som i förlängningen oftast bara leder till fängelse eller en för tidig död och brist på upplevelser av allt det goda i livet.

Det går att jobba sig ur fattigdom och misär med mera på lagligt vis. Det krävs engagemang, ansträngning, stort tålamod och en tro på sig själv, men det är värt det.

Välj en annan väg, tappa aldrig hoppet, var rädda om varandra och hjälp andra framåt i en god riktning. Kämpa!
Citera
2025-10-11, 11:30
  #1013
Avstängd
Adrenaline976s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av luddfilter
Målet kom ju in precis, tar några veckor för FR även om det är LVU innan dom.
Dagboksblad finns
Kan du ladda upp dagboksblad?
Citera
2025-10-11, 11:49
  #1014
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vågskålen
Är fakta ett problem för dig?
Absolut inte men sprids hans efternamn här kommer det smälla i trappuppgångar och det e väl onödigt ?
Citera
2025-10-11, 11:52
  #1015
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hoppsasteg
Ok, så du vill inte säga för hotbild mot anhöriga? Jaja, det kommer ut snart ändå. Sen har vi inte hört det sista från den här gossen är jag ganska säker på. Han kommer inte alltid att skyddas av att vara barn.

Så vad som har kommit fram i tråden är att han heter Rami och kom sannolikt kom med familj under flyktingkrisen 2015. Så möjligen från Syrien. Han är 13 och går i Stora Sätraskolan. Har varit omhändertagen och är sannolikt då bråkig och utåtagerande.

Känns som om det borde gå att hitta honom. Någon lär ju ha spelat fotboll med honom. Etc.

Är det fastlagt, att han har varit omhändertagen *innan* han omhändertogs nu mha LVU?

TILLÄGG

Citat:
Ursprungligen postat av Angeliqa
Falu FR 4496-25 är målnummer för socialnämnden i Gävles ansökan om LVU för GB. Förvaltningsrätten ska fastställa beslutet. Till skillnad från brottmålet i tingsrätten är inte parterna, GB och hans sammanboende föräldrar, maskade hos förvaltningsrätten.

Hittar inga spår av familjen från tiden innan 2015 då de flyttade in på S*cksackvägen, Sätra, Gävle. Åtminstone GB bör vara född här. Systern ser något år äldre ut. Därmed kan vi skippa ensamkommande barn som egentligen är äldre-diskussionen. Hittar heller inget på LinkedIn, lexbase m fl. Släktingar på Facebook uppger att de kommer från Bagdad. Någon namne är jordansk. Föräldrarna är ogifta så troligtvis moderna människor. De larmade också myndigheter som folk bör göra.

GB har enligt dagboksbladet redan flyttat mellan hem en gång sedan i lördags. Förmodligen från jourhem till ett mer temporärt. Hoppas föräldrarna och systern har flyttats.
__________________
Senast redigerad av Meiji 2025-10-11 kl. 11:59.
Citera
2025-10-11, 11:57
  #1016
Medlem
HavannaMammas avatar
Vet vi något om vem måltavlan är?

Citat:
"Enligt UNT:s uppgifter har förra veckans masskjutning i Gävle kopplingar till Uppsala. Enligt åklagaren är skjutningen sannolikt en del av "den pågående våldsvågen mellan nätverkskriminella".

– Det är en ung gärningsperson som fått tillgång till ett skarpt vapen och skjutit. Vi har två personer som är frihetsberövade för medhjälp till brottet. De omständigheterna tyder på att våldet har kopplingar till nätverkskriminalitet, säger åklagare Jenny Örn som leder förundersökningen.

Enligt henne finns det en risk för hämndattacker.

– De som blev träffade var inte tilltänkta måltavlor. Men vi går inte ut med vem eller vilka som kan ha varit målet i stället, säger Jenny Örn.

Källor inom polisen pekar ut en ledargestalt i en mångårig gängkonflikt i Gävle som tilltänkt måltavla.

– Men han hade redan lämnat platsen när skjutningen ägde rum, säger en källa inom polisen."

https://www.unt.se/nyheter/uppsala/a...e-dit/r4p4zdor
Citera
2025-10-11, 12:54
  #1017
Medlem
Schaefers avatar
Ingen som känner till ngt om personer kring W.L som ev kan spåna i vem den några år yngre snubben är som ska upp i häktningsförhandling idag?
Citera
2025-10-11, 14:06
  #1018
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Schaefer
Ingen som känner till ngt om personer kring W.L som ev kan spåna i vem den några år yngre snubben är som ska upp i häktningsförhandling idag?
Finnes bild på honom på Chihablilja:s sida
Bildgooglar man den bilden hittar man hans tiktokkanal
__________________
Senast redigerad av hemorojdbiff 2025-10-11 kl. 14:09.
Citera
2025-10-11, 19:24
  #1019
Medlem
ecaF-oNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mindbusiness
Två av hans offer spelade tydligen fotboll i samma lag. En ledtråd…
Det finns en 14-åring vid namn R*mi som spelar i IK Sätra Fotboll P11. Är det möjligtvis han?

*=a
https://www.iksatra.se/grupp/?ID=258261
Citera
2025-10-11, 19:33
  #1020
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ecaF-oN
Det finns en 14-åring vid namn R*mi som spelar i IK Sätra Fotboll P11. Är det möjligtvis han?

*=a
https://www.iksatra.se/grupp/?ID=258261

Förmodligen har du hittat rätt.

Eller är R*mi *l Sh*l*bi ett vanligt namn?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in