Citat:
Ursprungligen postat av
Inspirit81
Nu ser man ju henne aldrig i den där på öppet hav.
Jag förstår dina kunskaper om båtar är begränsade men båten på bilden är en såkalladmotorseglare dvs en blandning i mellan en motorbåt med mast på.
Jag kan lova dig de seglade inte mycket under den här resan då hade de inte kommit så långt på så kort tid, du kan ju se serien över atlanten på femman så får du lite uppfattning om hur lång tid det tar segla.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ankan-mannen
Hur många båtar är utan motor på öppet hav? Har aldrig sagt att de seglat hela sträckan men man kan ändå kalla det för seglats, dessutom tog de temporärt sig fram i maka takt och väntade in andra båtar. Och som sagt vind är opålitlig. Men kalla det vad du vill, det har ingen betydelse.
Tja, man kan knappast kalla det för seglats. Vinden var ytterst svag på hela resan
Barcelona - Menorca, Spanien
Menorca - Syracusa, Italien
Syracusa. Italien - Tuniis, Sidi Bou Said, Tunisien.
Tunis, Tunisien - Bizerte, Tunisien.
Bizerte, Tunisien - Ashdod, Israel
Man ser på plotten att det var bara omkring 5 båtar som gick för segel tidvis eftersom de kryssade.
Alla de andra måste ha gått för sin egen hjälpmotor.
Den som man ska använda i nödlägen eller i hamnen.
Dvs det gäller alla båtar som är 10-15 meter långa eller längre,
de måste ha hjälpmotor eftersom de är för stora att flytta med paddlar eller åror.
JA, plus att samtliga såg ut att ligga högt i vattnet så de var troligen inte lastade
särskilt tungt.
Det var pga mycket svag vind, ibland stiltje och hjälpmotorn att därför det gick så erbarmligt sakta, bara ganska precis 3 knop.
Men plottarna visade på att de gick minst 30 % längre sträcka än om
de hade kört rakt på raka spåret.
Cirka 4200 kilometer brände de upp, men med 30 % påslag så blir det
förstås över 5000 km.
Hur de ordnade med tankning av diesel ute till sjöss det vet jag inte ? Men det fanns ett eller flera turkiska kompetenta fartyg ute på havet plus ett stort från Italien som heter LIFE SUPPORT som har extra tankar för säkert både findiesel plus fuldiesel. Äldre motorer klarar nästan inte av modern findiesel utan måste ha den smutsigare fuldieseln för att den smörjer bättre.
Nu gick ju Gretas båt ALMA gå på fuldiesel hela sträckan.
ALMA blev HBTQ-båten eller bögbåten som den också fick heta.
Detta efter att hardcore muslimerna inte vill ha sådana ombord på ledarbåten FAMILY.
Det finns många bilder och videos där de har seglen uppe, men de hänger bara slaka och fladdrar för vinden, så troligen visste de inte alls hur de skulle skota och matcha och styra upp med rodret.
Båtarna betraktas som smugglingsverktyg och kan beslagtas av Israel.
Ägarna måste komma in med sina anspråk på båtarna inom en viss tid.
GSF hade skrivit i sin projektbeskrivning skrivit att båtarna var gåvor till Gazas fiskarbefolkning.
Tex ALMA, FAMILY och OHWAYLA är kanske värda 1,5 - 1,8 miljoner Euro vardera. Så visst är det slösaktigt att ge bort sådana båtar.
De drar för mycket bränsle och kan aldrig bli ekonomiska för att dra upp fisk med.
Om de inte skulle byggas om till tex trålare förslagsvis.
Men det gillar ju inte Greta precis ?