Citat:
Ursprungligen postat av
Fiffiniffi
Fyra första böckerna i NT.
Åsnan fattar inte att jag frågade vad som är
EVANGELIET i kontext till Pauls påstående att ha fått evangeliet från Gud i Galaterbrevet:
Jag vill göra klart för er, bröder, att det evangelium som jag har predikat inte kommer från människor. Jag har inte fått det från någon människa, och jag har inte fått det lärt, utan det kom genom en uppenbarelse av Jesus Kristus."
Korintierbreven kanske kan ju ge dig en ledtråd:
15:1-Bröder, jag vill påminna er om evangeliet som jag predikade för er, som ni tog emot och som ni står fasta i. 2 Genom evangeliet blir ni frälsta, om ni håller fast vid ordet som jag förkunnade. Annars var det ingen mening med att ni kom till tro.
3 Jag förde vidare till er det allra viktigaste, vad jag själv har tagit emot: att Kristus dog för våra synder enligt Skrifterna, 4 att han blev begravd, att han uppstod på tredje dagen enligt Skrifterna
Citat:
Nej. Min fråga till dig är:
Är Paulus skrifter en del av kristen etik, du vet, den etik som påstods vara emot slaveri?
Och en bonusfråga:
Vid kristendomens begynnelse, tror du folk som troddes ha träffat Jesus hade mer eller mindre legitimitet att uttalsa sig i t ex etiska frågor?
N.T. Wright ger en teologisk svar på din fråga:
"Paulus evangelium, med dess betoning på enhet i Kristus och en ny skapelse, bär på en subversiv kraft som i grunden utmanar världens strukturer, inklusive slaveri... Men i hushållskoderna ser vi Paulus navigera i den spänning som uppstår när man försöker leva ut detta evangelium i en värld som fortfarande är bunden av synd och orättvisa. Koderna är inte ett godkännande av dessa strukturer, utan ett sätt att uppmuntra kristna att leva med integritet inom dem, medan de väntar på Guds rikes fulla förverkligande." (Paul and the Faithfulness of God, s. 1387–1388)
De kristna abolitionisterna som låg bakom förbudet av slaveri både i Storbrittanien och i Pennsylvania förstod sig på teologi olikt fru fiffi som bara har tafatta åsne-gotcha!
En av de ledande personerna bakom slaveriets avskaffande, John Wesley, exempelvis:
"Paulus talar till slavar i en hednisk värld, där slaveri var en nödvändig ondska för att upprätthålla ordning; men han uppmanar dem att lyda som till Kristus, inte för att sanktionera slaveri, utan för att visa kristen dygd i lidandet. Men hur kan vi tillämpa detta på det grymma, rasbaserade slaveri som praktiseras i Amerika? Det är en skam för kristenheten! Slaveriet är en fläck på vår nation och en synd mot Gud, som kräver omedelbar avskaffande. Låt oss inte vrida Paulus ord till ett stöd för denna abomination; istället, låt oss följa Kristi kommando att älska vår nästa som oss själva."
Anthony Benezet, kväckare och bland de första abolitionisterna i Pennsylvania:
"Vissa hänvisar till Paulus uppmaning i Efesierbrevet [6:5] att slavar ska lyda sina herrar, men detta var råd till kristna i en tid av förföljelse, där uppror skulle förstöra kyrkan. Paulus själv skickade tillbaka en slav som en 'broder i Kristus' [Filémonbrevet], och han förklarar att i Kristus finns 'varken slav eller fri' [Gal 3:28]. Hur kan vi då rättfärdiga ett system som river sönder familjer och behandlar människor som boskap? Slaveriet är inte kristet; det är en hednisk vana som kristna måste bekämpa med kärlek och rättvisa, som Kristus lärde oss."
Men givetvis vet en åsna som tror att Jesus sa att slavar måste lyda sina mästare och sedan hittar på att Paulus hörde Jesus säga åt honom att slavar måste lyda sina mästare mer om teologi än dessa ledande figurer bakom slaveriets verkliga avskaffande.
Åsnan säger: men, men, men...kristna hade slavar! Sjääääälvmål!
Ok, fru åsna. Locke och Voltaire var aktiva investerare i slavhandeln och Thomas Jefferson både ägde slavar och hade dessutom sex med dem. Självmål? Eller vad det heter när åsnan föreställer sig ha vunnit debatten? Nej, den här diskussionen är för jävla efterbliven.
Du glömde lägga till hundra emojin.