Citat:
Ursprungligen postat av
Madagascar
Detta borde vara brottsligt. Har det inletts några rättsprocesser?
Måste komma -- Rättegångsbalken
23 kap. Om förundersökning
1 § Förundersökning skall inledas så snart det på grund av angivelse eller av annat skäl finns anledning att anta att ett brott som hör under allmänt åtal har förövats.
Tjänstefel vid passivitet
20 kap. Om tjänstefel m. m.
1 § Den som uppsåtligen eller av oaktsamhet vid myndighetsutövning genom handling eller
underlåtenhet åsidosätter vad som gäller för uppgiften skall dömas för tjänstefel till böter eller fängelse i högst två år.
Tokhögerns soft on crime är extra mjuk när det gäller Moderater som fifflar för det var det väl en M Märkt trixare
Nomenklatura mjuk.
Finns nog inget hindrar reser med blåljus hämtar NU detta håller inte lets hear it..
Klassiskt förvaltnings erbjudande Erbjudandet är att ngn åker på spjället " Doing time for society " kan ni deala om själva under överinseende
av J Kanslern + J Ombudsmannen
Tillsyn
Vad omfattar Justitiekanslerns tillsynsverksamhet?
Justitiekanslern har till uppgift att granska att de som utövar offentlig verksamhet efterlever lagar och andra författningar och att de även i övrigt fullgör sina uppgifter.