Citat:
Ursprungligen postat av
kalkryggar
Jag minns att många vänsterblivna spekulerade i att det var bra för ziggisarna så de skulle få lite mer pengar för sin pant. Men sannolikt så är det sämre för dem eftersom det kommer vara mindre pant att hitta. Folk kommer inte slänga bort lika mycket när det handlar om mer pengar.
Det som finns att plocka on the streets är ju till 95% burkar som folk kastar i kollektivtrafiken och papperskorgar. Majoriteten är ju folk som dricker i förbifarten, oftast unga människor som går i skolan eller gymnasiet. Frågan är om en höjning till 2 kronor skulle få dessa människor att spara burken. Jag tror inte det. Folk som kan lägga 15-30 kr på en dricka orkar inte släpa med den hem. De gör sig av med den.
Sedan har du ju hemmadrickarna. Där tror jag däremot fler kommer spara och panta. Men deras burkar är ju än idag inget som man kommer åt om man inte har tillgång till låsta soprum. Så det påverkar inte.
Men vi får se. Ska bli spännande. Jag kommer uppdatera i antingen denna tråden eller i den officiella pant tråden.