2025-09-14, 10:36
  #535165
Medlem
Putins födelsedag 7 okt. Känns det inte som att det kommer en flock fåglar på besök i närheten av det datumet? Plus, minus någon dag?
Citera
2025-09-14, 10:37
  #535166
Medlem
CanisMinors avatar
A diesel locomotive carrying 15 tank cars derailed in the Luzhsky district of St. Petersburg.

https://x.com/Maks_NAFO_FELLA/status...27375696851386
Citera
2025-09-14, 10:49
  #535167
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hektorstyle
Det ska poängteras att idén med hela detta kriget var att Ryssland skulle uppsluka Ukraina inom 2 veckor. Det var hela deras idé, detta som sker nu är inte deras idé, det finns ingen inom någon styrande position i den ryska ledningen som tycker att detta är en bra idé att hundratusentals människor dör för ingenting.

Man bör vara väldigt medveten att om en stat, i detta fall Ryssland, väljer att agera på detta vis, då kan de antingen ha en backup-plan, om de inte har det så kan de bara följa en double-down plan.

Den ryska ledningen har ingen backup-plan, de kan bara eskalera. De kan bara försöka avancera längre in i Ukraina, men det går sådär. De kan bara försöka terror-bomba mer. De kan bara försöka skicka drönare in i Polen osv.

Detta haveri som den ryska ledningen skapat kommer avgöras dels på slagfältet, men framförallt ekonomiskt. Den ryska bensinstationen som beter sig som en terrororganisation kommer i slutändan få skärpa till sig och bete sig ordentligt när världens länder säger ifrån.

Det ska sägas att det är inte så många länder som behöver säga ifrån, Indien och Kina köper rysk olja. Om ett av dessa länder slutar köpa rysk olja så kommer Ryssland inte kunna bedriva krig längre.

Ja det borde vara ekonomin som stoppar kriget och den har ju två aspekter. Inkomster och utgifter. Inkomstsidan är som du säger exporten, men även skatter. Utgiftssidan är krigets enorma kostnader för krigsindustrin, soldaterna och utträngningseffekterna där produktion flyttas från produktiv civil verksamhet (Skattegenererande vilket påverkar inkomstsidan) till 100 % tärande militär verksamhet.
Citera
2025-09-14, 11:14
  #535168
Medlem
Det de ryska getterna låtsas inte förstå är att om BNP växer pga tillverkning av raketer så växer inte ekonomin. Då den granaten exploderar och inte kan används inom det egna civila samhället. Skulle onekligen vara intressant att se hur BNP sett ut om den militära ekonomin inte fanns
Citera
2025-09-14, 11:20
  #535169
Medlem
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gaist
Efter 10 år som korrespondent i Ryssland, har han nog bättre koll än vad du har som den FB-skräppostare du är.

För att förstå idag behöver man titta bakåt. Jag tycker han verkar vara en sansad och kunnig gammal räv:
https://tv.aftonbladet.se/video/3477...aagor-om-putin

Han sa t ex hösten 2022:
- risken (sic!) för Rysslands fragmentering vid militär förlust i Ukraina är reell
- Nato har varit kloka och inte gett vapen som slår in i Ryssland (dvs nu är okloka...)
- Han såg det som helt orealistiskt att Ukraina skulle kunna återta Krim med makt, men däremot via förhandling vore det möjligt
- han prenumererar på teorin att Ryssland trodde detta var en tredagars-operation när de startade (jag håller inte med här, men jag förstår dem som håller på den teorin).
Citera
2025-09-14, 11:22
  #535170
Moderator
Chantres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CanisMinor
The Kirishi refinery erupted in flames following a Ukrainian drone attack. 825 kilometers from the Ukrainian border

https://t.me/warinukraineua/16330

--

Kirishi ... moment of impact ...

https://t.me/pilotblog/24002

--

The Kirishi Refinery is among the top 10 largest oil refineries in Russia. Its capacity is more than 20 million tons of oil per year.

https://t.me/pilotblog/24001

---

AI:

Kirishinefteorgsintez is a refinery that processes about 17.7 million metric tons per year of crude oil, or approximately 355,000 barrels per day, as of 2025. It is a key component of Surgutneftegaz and is one of the largest refineries in Russia.
Blev inga skador på anläggningen.

Det ryska luftförsvarssystemet är överlägset och skjuter ned allt som rör sig i luften.

Citat:
guvernören i regionen Alexander Drozdenko.

Enligt honom sköt i området Kirishi ner tre drönare. På grund av vraket av drönaren på anläggningens territorium "Kineff" var det en brand. Branden släcktes. Guvernören sa att det inte fanns några skador.
https://meduza.io/news/2025/09/14/uk...zavodov-rossii
__________________
Senast redigerad av Chantre 2025-09-14 kl. 11:27.
Citera
2025-09-14, 11:27
  #535171
Medlem
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VizslaSilver
Det de ryska getterna låtsas inte förstå är att om BNP växer pga tillverkning av raketer så växer inte ekonomin. Då den granaten exploderar och inte kan används inom det egna civila samhället. Skulle onekligen vara intressant att se hur BNP sett ut om den militära ekonomin inte fanns

Fast här diskuterar vi kriget, och hur många granater som kan produceras. BNP är ett mått på det.

Ett dåligt mått. Men det finns inte bättre som vi dödliga har tillgång till.

Det största problemet med BNP, för våra syften, är inte broken window fallacy. Det är att sektorer som äldrevård och finanssektorn bidrar kraftigt till BNP, men den delen ger ett väldigt litet bidrag till militär produktion.

Det skapar trams som att iberiska halvön har lika "stor ekonomi" som Ryssland.

Dessutom är det ett bra mått just på rysk produktion för att de är relativt okänsliga för levnadsstandardsförändringar. För amerikaner är det annorlunda.
Citera
2025-09-14, 11:29
  #535172
Medlem
Dummaste jag hört. Rysk sedvanlig taktik, Ge svar på något annat.
Citera
2025-09-14, 11:44
  #535173
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
De har givetvis diskuterat det tidigare också. Precis som det blir diskuterat vad som ska göras varje gång som en skolskjutning ska göras. Och det är ju tämligen uppenbart i det här fallet vad som behöver åtgärdas - drönare från Ukraina.

Min poäng vad dock - hur allvarligt är detta? Och hur unikt är det? Och kan det kvantifieras? Du förstår säkert att vissa ser detta som Rysslands undergång. Men är det önsketänkande? Det finns en hel del i denna tråd som har svårt att skilja på vad de vill ska hända och vad de tror händer.

Ledsnar du aldrig på att framstå som en fullständig jubelidiot? Tror du att ingen i tråden nytillkommen kollar din trådhistorik? Tror du att vi som varit med från början glömmer ditt Kremlorkestrerade shitpostande?

Det finns i dagsläget ingenting som tyder på att Putin kan vinna detta krig. Återstår att köra hela landet Ryssland ned i träsket. Han har fått med Sverige och Finland i Nato, enat hela Europa (trots mutkolvarna i Ungern och Slovakien) och sett till att bla Polen, Tyskland och Sverige gjort de största upprustningarna sedan IIvk. Under överskådlig tid - mansåldrar - kommer Ryssland att vara politisk paria och ekonomiskt isolerat, utsatta för sanktioner och avstängda från såväl handel som betalningssystem. Utbildade ryssar flyr landet och den vanlige ryssen (inklusive de som sitter och shitpostar översatt trams på utländska sociala medier) har en mycket dålig framtid att se fram emot.

Allt detta för en diktator som likt alla andra diktatorer trott sig vara smartare än andra och att lögner är framgångsrikt i längden.

Offrar man Putin och ledargarnityret nu så kan Ryssland ha en chans att komma tillbaka inom säg 30 år men tyvärr är det nog så att tåget gått för dem. Det finns ingenting i Ryssland som folk vill ha och både Indien och Kina kommer inom säg 10 år att ha transiterat hela sitt energisystem mot sol-, vind- och lagringslösningar. Fossila bränslen är under utfasning och Rysslands infrastruktur gällande dessa bränslen är föråldrad, delvis utslagen och helt beroende av västlig teknik för att vidmakthållas.

Exit Ryssland, saknad av ingen.
Citera
2025-09-14, 11:45
  #535174
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Trams, lögn och Off Topic raderat
Fred har ett pris.
Grattis! Ett rätt idag.

Västliga demokratier jobbar hårt på det idag för att kommande och nuvarande generationer skall slippa vara med om något liknande igen.
Den som startar ett krig, som Putin gjorde genom att beordra en fullskalig invasion av Ukraina måste ta fulla ansvaret oavsett de ursäkter som produceras. Ev kommande "Tsarer" får då också lära sig att ta med det innan I sin kalkyl. Även Rysslands befolkning har en del att lära och även tillbedjare av alla slag. Inte minst Marionetter i andra länder. Kleptokrati är inte framtiden.
Det kostar. Oerhört mycket lidande och kapital.

Skadestånd för allt man förstört är en viktig del, juridiskt anvar en annan.
Inte minst det ukrainska folket behöver det. De ansvariga måste ställas inför rättslig process och de ryska beslagtagna miljarderna överföras till Ukraina till att börja med.
Citera
2025-09-14, 12:09
  #535175
Medlem
glimmandes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Koll99
Det finns ingenting i Ryssland som folk vill ha och både Indien och Kina kommer inom säg 10 år att ha transiterat hela sitt energisystem mot sol-, vind- och lagringslösningar. Fossila bränslen är under utfasning och Rysslands infrastruktur gällande dessa bränslen är föråldrad, delvis utslagen och helt beroende av västlig teknik för att vidmakthållas.

Exit Ryssland, saknad av ingen.

Ryssland är ett av de mest strategiska länderna i världen pga sina råvarutillgångar och geografiska storlek. Dessutom har de en välutbildad befolkning och hyfsat bra infrastruktur.

För Kina är Ryssland deras möjlighet att slippa risken med att frakta råvaror via USA-kontrollerade områden. De kompletterar varandra väldigt.

Tror tvärtom. På kortare tid säg ett decennium så kan det bli svårt men långsiktigt ser det väldigt positivt ut för Ryssland när deras omorientering till Asien är färdig
Citera
2025-09-14, 12:23
  #535176
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Jag vet inte hur fort det går. Men senast Q1 2025 tror jag Pokrovsk har fallit. Störst risk det faller i januari, och så sannolikheten utspridd runt om det datumet. Kanske 10% risk att vi faktiskt bevittnar en kollaps just nu, som bara eskalerar. Men om det hade kollapsat så tror jag vi hade sett omringningar, större mängder krigsfångar, och annat kaos. Därför max 10%. Det ser ut som en ordnad reträtt av Ukraina där de spar sina bästa förband och offrar några stackars b-förband. Jag kan inte se att Ukraina retirerar längre bakåt än Pokrovsk, om reträtten är ordnad. Demokraterna i USA blir skitsura om Pokrovsk faller innan valet också. Därmed blir det ett slag om Pokrovsk. Innan Pokrovsk faller så kommer Ryssarna troligtvis (det har de gjort de flesta andra städer) ta position på minst två sidor om staden, och det kommer ta veckor.

Jag har bra track record, så vi kan säga att jag slutar skriva i tråden om Pokrovsk inte har fallit ultimo Q1 2025.

Du som gillar att bli citerad för diskussionsunderlag. Hur gick det med det här?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in