Citat:
Ursprungligen postat av
Tandan
Vad är det som ni upplevt?
Med andra, en replokal på andra våningen med egen ingång jag och en bandkompisen satt och väntade på en 3e person från bandet. Vi satt i ett rum bakom själva replokals rummet, rummet från entrén på 2a våningen är stor, runt 20 meter på längden runt 5 meter på bredden. Så vi kan därifrån inte se själva replokalen, men trapporna upp samt golvet ger distinkta ljud när man går där, skitgammal byggnad.
Vi hör dörren stängas distinkt på nedre plan, vi hör steg uppför trapporna och tänker nu kommer snubben vi väntat på, stegen är tunga och tydliga vi väntar oss bara att snubben ska dyka upp bakom dörren till rummet vi sitter i, men då blir det totalt tyst, vi tror att denna snubben ska skämta eller försöka skrämmas (han är känd för det) så vi börjar ropa hans namn, inget svar, så då går vi ut i den stora lokalen i tron att han gömt sig, inget spår någonstans och det fanns inte många ställen att gömma sig bakom, typ bakom en förstärkare.
Totalt tomt i lokalen, som sagt varje steg knarrar i den lokalen, 1 timma senare dyker snubben upp och fattar inte vad vi pratar om.
Det är intressant att vi hörde fotsteg när vad det nu var kom in och stannade ca 2 meter ifrån oss, men om någon skulle ha försökt ta sig ut samma väg och då i all hast och vi hör inte ett ljud.