Citat:
Ursprungligen postat av
Dryckeshorn
Även mitt blod börjar nå kokpunkten nu, svårt att inte bli berörd. Snacka om översittar/Kafka-artat. Även om det inte blir så i praktiken är formuleringen fullkomligt chockerande och respektlös. Bara att de föreslås sitta i en skön fjällstuga, kanske med en öl och lite salsa, njuta av sin maktfullkomlighet, och dra livsavgörande beslut gällande patienter de aldrig träffat?
Njuta av sin maktfullkomlighet, vilka fantasier!
De är inhyrda för att göra en läkarbedömning på befintligt underlag eller begära komplettering. Det finns inget behov av att träffa personen.
Det där med fjällstuga eller stranden är bara för att locka folk och antyda att man har frihet att jobba varifrån man vill, vilket är fullt rimligt bara man gör ett bra jobb. Precis som för alla andra som jobbar på distans. Sen är det väl upp till var och en att avgöra var man sitter, på kontor, hemma i källaren eller liknande, bara man utför det jobb man får betalt för att göra.
Obegripligt med alla dessa fantasier och konspirationsteorier. Låt blodet sluta koka genom att sluta fantisiera!