Citat:
Ursprungligen postat av
QuantumQuill
Endast halvrelaterat till topic men Bojanic förlänger med sin koreanska klubb och är således inte aktuell för Bajen.
Men mer noterbart är att han får 30 miljoner för två år till. Det är rätt bra ändå…?
Väldigt bra ekonomiskt och då kan Disco och andra trötta sillyjournalister sluta skriva om Bojanic.
När Milos kom började han springa mer men vid jämförelse med hur vi spelar idag och hur det såg ut under Marti hade han varit en av de som löpt minst.
Läste detta på SF:
Citat:
Av nyfikenhet kollade jag statistik för matcher 2021 samt 2022. generellt sprang vi som lag mycket mindre då. Men i flera matcher låg Bojanic faktiskt rätt dåligt till vad gäller löpmeter. Var tvungen att kolla om han hade blivit utbytt tidigare, men det var faktiskt 90 minuters matcher.
Skulle man ta matcher Bojanic sprungit 2022 och jämfört med Hellbergs Hammarby så hade Bojanic i princip placerat sig sist vad gäller löpmeter varje match.
Besara låg dock i toppen redan 2022, men har 2025 som 34 åring ökat sin löpmeter. Han är även en av dom som springer mest i Hellbergs Hammarby.
Vi kan ju anta att även Bojanic med tanke på hur vi tränar idag hade ökat sin löpmeter. Så länge kroppen hade orkat med den intensiva träningen. Sen tror jag inte att han hade varit en 90 minuters spelare .