Citat:
Ursprungligen postat av
Dalulven
20-tiden kan betyda en tid efter kl. 20, men det är riktigt att det tar en stund att nå fram till Täby. Hur som helst finns det inget som hindrar att SE var ute på språng under kvällen, antingen för att äta, antingen för att ta sig hem, någon föreslog rent av bio ... Varför skulle annars både AK och ALG minnas ett samtal i 21-tiden?
Hur genomtänkta resonemang man än har, går det inte att komma ifrån att detta samtal kan ha skett.
En annan sak som skakar Ankeborg i grundvalarna är att SE i så fall kan ha varit i farten samtidigt som LOP dök upp.
För att vara oskyldigt misstänkt, har SE alltjämt en himla otur.
"Varför skulle annars både AK och ALG minnas ett samtal i 21-tiden?"
rent påhitt. AK nämner inget om detta, så det vet jag inte ens var du får det ifrån. Och detta är vad ALG säger "Ja, förlåt, på Skandia ja. Och hade förmodligen åkt in tidigt för att jag skulle handla och då kommer jag alltid lite tidigare, annars brukar jag vara 20 över 8.
Och när jag kom dit så kom Stig Engström in utifrån och sa att han skulle arbeta över. Det är väl honom ni vill höra om?"
Hon gick dessutom på rond vid 9, så det är extremt svårt för henne att ha ett samtal med SE då.
Sedan är det ett tidsmässigt problem här, de flesta vittnesmål pekar på att LOP tog tunnelbanan som anlände till Rådmansgatan 20:52:50. Det tar därefter minst 3 min att ta sig till grand. Och från grand tar det ca 4 min att ta sig till skandia. Det ska till ett jävla klaffande för att det här ska gå ihop tidsmässigt.
Ingenting talar för att SE sett LOP ute och sedan haft ett samtal vid 21. Tvärtom så pekar all känd fakta mot att så inte är fallet. Ändå är det en huvudhypotes av någon anledning.