Citat:
Ursprungligen postat av
Allaballawalla
Det är inte någon rökt whataboutism när du sätter upp förutsättningarna för vad som ska bombas...
Du sökte att galningar inte ska ha kärnvapen. Det torde väl då gälla samtliga galningar... Om du skrivit att iranska galningar inte ska ha det så hade det varit en sak, men du gjorde inte den avgränsningen.
Jag anser att ledningen i Israel och Iran är ungefär lika knäppa. Invånarna i båda länderna har jag inte särskilt mycket emot, men deras ledare är fullständigt urblåsta i båda länderna.
Att Netanyahu har ljugit om hur det ligger till med Irans kärnvapentillgångar i över 35 år och nu slutligen fått knäppskallarna som för tillfället håller på och leker sönder USA är illa. Men att ta det därifrån till att bomba ett land man inte ligger i konflikt med är direkt åt h*lvete.
Ok. Tack för svar. Då förstår jag din synpunkt. Och håller inte med.
Oberäkneliga och aggressiva, hatiska och hotfulla länder som Nordkorea och Iran ska självklart inte ha kärnvapen. Israel är dels en hyffsat stabil demokrati, dels betydligt mer ansvarsfullt än de övriga, och är utsatt från samtliga grannländer. I deras fall finns viss förståelse för deras innehav.
I den bästa av världar tilläts varken Israel eller Nordkorea att ha kärnvapen, men det är lite sent att göra något åt det nu.
Däremot så kan Iran hindras från att skaffa det. Och då bör man så klart försöka hindra dem om man kan. Ju fler galningar med den typen av vapen, destu större sannolikhet att dessa vapen kommer i fel händer och används. Eller hur?
Eller håller du inte med om det?
Ps. Det var Irans produktion av kärnvapen som var diskussionens kontext. Efter att du själv skrivit om just detta. Därmed var det uppenbart att det var "Iranska galningar" som avsågs.