Citat:
Ursprungligen postat av
LittleBabyNothing
Varför är du så trög att du inte förstår att detta inte handlar om kultur och idealism? Det handlar om att vara anti-krig. Jag är ateist och avskyr den Iranska regimen. Jag avskyr även Putin. Det betyder dock inte att jag istället hejar på terrorstaten Israel vars mål är att expandera och starta krig mot sina grannar. Israel som dessutom stöttar olika islamistiska grupper om det gynnat dem.
Så min fråga är åter varför tycker du Israel har rätt till kärnvapen men inte dess grannar? Vem är det just nu som dödar mest civila i regionen? Inte fan är det Iran. Du vet vad svaret är.
Ni kan verkligen inte tänka längre än er näsa sträcker sig.
Snacka om att kasta sten i glashus.
Vilka är det som krigar mot civila över hela världen -
inkl Sveriges civilbefolkning - genom terrordåd? Islamister. Vad är Irans ledarskikt? Islamister.
Israel blev utsatt för ett osedvanligt rått terrordåd den 7 oktober 2023, och det firades i Iran mfl islamistiska länder. Iran levererar vapen till terrorgrupperna Hamas, Hizbollah och houtis som alla attackerar Israel.
Vi i Sverige kan luta oss tillbaka i den trygga sannolikheten, nära förvissningen, att attentatet på Drottninggatan var en enstaka händelse. Israel lever mitt i dessa terrorstater och måste tvärtom räkna med att terrorattacken den 7 oktober bara är en västanfläkt mot vad som komma skall. Deras agerande på Gaza ska ses i det ljuset, de måste säkra att Hamas inte kan återupprepa sina terrorattacker.
Men du fattar inte det utan sitter i din trygghet och har en massa åsikter som du definitivt inte skulle ha om det var ditt arsle som stod på spel. Det är du som inte tänker längre än näsan räcker.