Citat:
Ursprungligen postat av
Kirev
Så här ligger det till med dig och din närvaro här. Ingenting skrivet i Bibeln oavsett tolkning är rätt för dig, om tolkningen är spirituell så är det fel, historisk så är det också fel, fiktion så är det dålig fiktion, vetenskaplig så är vetenskap inte heller det bra, om någon annan än du menar att Bibeln är värdelös så det också är fel bara för att det inte var du som var först ut med det.
Det kan såklart inte bli mycket av diskussion med sånt där när allt i ditt tycke är fundamentalt fel.
Sen konstigheten med att du ofta drar parallell om vuxna och barn relationer och ofta i någon negativ aspekt verkar faktiskt talar en hel del om dig själv.
Ett tag tänkte jag att du bara lattjade troll här
Men nu börjar man faktiskt undra om där faktiskt är något fundamentalt fel med dig
Kanske en psykolog borde ta en titt på dig.
Allvarligt menat.
Det enda jag har gjort är att öppna Bibeln och läst högt vad som faktiskt står där?
Inte mer. Inte mindre, utan bara läst texten.
Hur det sedan kommer sig att det brinner i i ditt mentala proppskåp bara för att någon faktiskt läser högt ur din egen heliga skrift, är nog ett problem som du själv borde söka hjälp för att förstå.
I 2 Tim 2:23–25 står det skrivet
: " Undvik dåraktiga och okunniga diskussioner. Du vet att de leder till strider. Herrens tjänare ska inte strida, utan vara vänlig mot alla, skicklig i undervisning och tålmodig när han får lida. Han ska med ödmjukhet tillrättavisa dem som säger emot...”
Och om jag ska vara ärlig, så är du varken särskilt vänlig eller visar prov på det heliga tålamod och den ödmjukhet som din Gud faktiskt förväntar sig av dig. Särskilt när du talar med någon som enligt dig själv är så okunnig om vad som står i skriften och dåraktig som som jag.