Citat:
Ursprungligen postat av
larsjohansson
Tro och vetande är inte ett eller noll. Det kan finnas indikationer på att något är på ett visst vis utan att man strikt kan bevisa det.
Ahha! Det klassiska “oavgjort”-kortet spelas igen.
När argumenten inte riktigt håller, så flyttar man fokus från innehåll till form och försöker skapa en slags illusion av balans: ”Du tror på vetenskap, jag tror på Gud så då
tror vi ju båda på något.”
Oavgjort är såklart en vinst när man ligger under med 11-0. Ha ha ..😆
Det låter kanske ödmjukt men det är bara ett logiskt kategorifel. Vetenskaplig kunskap bygger på observation, testbarhet, falsifiering och upprepbarhet.
Vi “tror” på t.ex. protoners existens inte för att det står i en bok, utan för att vi kan mäta deras massa, förutsäga deras beteende i reaktorhärdar, och konstruera fungerande teknologi på deras egenskaper.
Så vilka empiriska observationer, mätningar eller modeller har du som stödjer Guds existens på samma nivå som t.ex. vår förståelse av protoner?
Ska bli jättekul att höra hur man böner går på 4G eller 5G? 🤡