Citat:
Ursprungligen postat av
flashbackstasi
Jag har redan besvarat dig.
nej, nej det har du inte, frågor har ett ? efter, så vill du svara så kan du göra det.
Citat:
Men du fortsätter med samma retorik med olika vinklingar.
objektiv verklighet är inte "retorik".....
Citat:
Att Finland och Sverige gick med i Nato var rent logiskt ett fatalt misstag.
att skaffa egna kärnvapen och en möjlighet att använda dem är oerhört dyrt och komplicerat, utöver då den utsathet vi (och i synnerhet finland) skulle befinna sig under tiden.
så det var det "minst dåliga" alternativet av de som purin gav oss.
Citat:
Historien bevisar att vi aldrig på minsta sätt blivit hotade av Ryssland eller haft en tanke på att invadera oss.
lol. det står en staty i kungsträdgården som du borde kolla up. sverige och ryssland har krigat i omgångar i 100 tals år.
Citat:
Och ser vi till att USA nu sätter press på europa och minskar/avslutar sitt stöd till Ukraina, ja då kan man klassa det som rent fiasko.
lol. mm 0.2%-0.4%/år av usas federala budget i stöd till ukraina årligen är naturligtvis omöjligt att kompensera för....
Citat:
Det kommer ju inte Sveriges politiker erkänna då de likt hund i koppel fullständigt tagit narrativet om "Ryssland som onda som vi måste rusta oss emot", utan minsta reseach och konsekvenstänk.
inte bara sverige, hela europa rustar. Och det är vad som är läskigt, historiskt har europeiska länder ställt till en heldel på jordklotet när de rustat upp.
Citat:
Och filmen jag refererar till..
"Självklart" tycker du den är fylld med faktafel.. men utveckla isf vad som är fel och lägg upp länkar på detta, så kan vi ta det därifrån.
behövs inte, du bör själv göra ett försök, det finns gott om förstahandskällor därute och att vara lat och korkad ,beronde av att "tv" (eller jag...) ska skedmata dig rätt information är något som inte passar. men du kan få lite hjälp på traven, första träffen på google på sökningen "Ukraina – revolutionens mörka sida kritik"
https://www.sverigesradio.se/artikel/6416226 (nej jag har inte läst den)