Citat:
Ursprungligen postat av
Kipo
Vi lever i dagsläget i en global fri marknad, men mycket tyder på att den världen sjunger på sista versen. Förutsättningarna för det du nämner kan ändras radikalt i ett annat läge. Detta på ett mycket konkret sätt.
Vill du ha ett empiriskt exempel, titta på Ukraina.
Du har nog i din ensamhet matats lite väl mycket om Ryssland-Ukraina av dina algoritmer. Alla tror att något stort och radikalt kommer ske, men inget tyder på att något alls kommer hända, inte ens i Ryssland.
De fortsätter till och med att scrolla youtube, använder annars även telegram, tiktok, osv. - ryssar använder väl mest VPN i världen och når ut i den stora fria globala världen därigenom.
Ryska unga män från medelklassen leker fortfarande shootem up spel som counter strike och krigsspel hela dagen medan fattiga ryska män dras till frontlinjen för att leka krig på riktigt.
Inget särskilt har faktiskt ändrats i Ryssland som gör de till en särart från homo digitalis.
Ryssar är inte nordkoreaner.