Citat:
Ursprungligen postat av
Smugumin
Att någon skjuter i luften för att hota kan knappast ses som att man är i en livshotande situation. Därmed känns det som ett uppenbart fall av övervåld som husägaren brukat.
Eftersom du helt tydligt är en juridisk analfabet som bara gissar om rättsläget så kan jag upplysa dig om att allt våld som inte är uppenbarligen oförsvarligt är rättfärdigat inom ramarna för nödvärn.
Hade Adidaskrigaren hytt med näven och sagt "ge hit en telefon, gubbdjävul" så hade det varit uppenbart oförsvarligt att svara med en skottsalva. Men nu var det frågan om vapenhot i direkt anslutning till offrets bostad dessutom. Då kommer nödvärnsrätten sträcka sig väldigt långt, ända fram till dödligt våld skulle jag med stor säkerhet säga.