Citat:
Ursprungligen postat av
LidaSaghaidachn
Jag förstår vad du menar med att det var annorlunda förr, men lagen har ändrats. Nu krävs jägarexamen. Att försöka kringgå det genom att hävda att man jagat sedan 1970-talet är inte en bra idé. Polisen kommer troligen inte att acceptera det.

Nej, det krävs det inte. Ta reda på fakta i stället för att sitta och ljug. Informationen är inte ens hemlig utan fullt tillgänglig även för dig.
Det räcker att ha jagat sedan före 1 januari 1985. Beslutet att införa jägarexamen fattades 15 december 1983. Samtliga av dessa omfattas fortfarande av övergångsreglerna och får jaga och inneha jaktvapen utan jägarexamen.
Ungefär hälften av alla i det jaktlag jag är med i har jagat längre än så.
Citat:
"Du måste ha tagit svensk jägarexamen för att få tillstånd att köpa jaktvapen i Sverige men det finns undantag. En person som idag har licens för jaktvapen där licensen är utfärdad före 1985 behöver inte avlägga jägarexamen."
https://www.naturvardsverket.se/amne...ragor-om-jakt/
Under fliken "Vem får jaga?".
Om du inte vill att folk ska uppfatta dig som en okunnig idiot som sitter och ljuger och hittar på kan det vara bra om du inte påstår saker som du uppenbarligen inte har någon kunskap om.