Citat:
Ursprungligen postat av
dicates
Nej jag jobbar inte där, har lärt mig att det finns ingen mening att ringa den VC jag är skriven på för man får absolut ingen hjälp iaf.
Har ringt Kry 3ggr och fått hjälp varje gång med receptbelagda mediciner.
Senast hade jag öroninflammation som ledde till hög feber. Kärringen på VC säger till mig att vila och ta en Alvedon 1 vecka till när jag redan legat 2 veckor med 40 grader feber och tappat hörseln i ena örat.
Ringde Kry och läkaren skrev ut antibiotika i örondroppar och jag var fullt frisk i örat 3 dagar senare.
Uttalar mig inte om detta företag.
Kapitalisterna mjölkar sin personal som kossor i alla fall.
Man anställer folk som det går att ta höga summor från det offentliga för att betala, men man ger bara en yttepytte del av den summan till de som utför arbetet.
Det är ungefär som att jag skulle anställa dig som flyktekniker. Du får meka med en massa flygplan. Kunden betalar mig 100 000 per reparation. Jag ger dig 5000.
Visst kapitalisten står för vissa kostnader, men här gäller det att inte vara naiv.
Är den profit som denna tjänar på ditt arbete rimlig? Eller är det så att du i princip luras i att skänka bort stor del av din förtjänade inkomst bara för att du inte satt dig in i sifforna.
Hur ser proportionerna ut.
Återigen, slaveriet. Ultimata kapitalismen. Inga utgifter. Bara inkomster från slavens värdeskapande.