Citat:
Ursprungligen postat av
Goldentie
Nej det är inte smart att gifta sig nu. Först måste han göra sig av med exet permanent. Hennes behov av att finnas kvar i hans liv är sjukt, och att han inte kan sätta ner foten och be henne dra är galet. Att dom har barn ihop innebär inte att man måste ha daglig kontakt. Man behöver inte ens ha någon kontakt överhuvudtaget, händer det något kan man lösa det på annat sätt. Julia har redan avverkat fler "pojkvänner" än vad en normal kvinna i hennes ålder gör på en hel livstid, och att hon håller på som hon gör just nu är bara för att hon hatar Linnea. Hon kan inte erbjuda dottern någon stabilitet, och Chrippa kan inte heller göra det, om han skall ha henne hängande i hasorna.
Linnea borde ge honom ett skarpt ultimatum, och om han vägrar släppa kontakten med babymama så råder jag henne att dra. Hon har mycket bättre förutsättningar till ett lyckat liv, än någon av dom andra
Sånt sjukt inlägg. Låter som nåt en omogen 25-åring skulle säga....
Trodde du var äldre?
Men att målet bör vara att ha fortsatt kontakt om man har barn tillsammans, är väl en självklarhet? Något som vilken sund människa som helst skulle skriva under på.
Vad vet du hur många pojkvänner J har haft? Och vad är "normalt" i din värld?
Är Linnea normal?
Om Linneas råd till Christopher är att släppa all kontakt med barnets mamma, är det han som borde dra, illa kvickt. Men det är väl där problemet ligger. Han har inte det förståndet. Eller viljan.