2025-04-17, 13:10
  #265
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av senapsillen
Bor du i ett hus finns det ju oftast ett tydligt hyresavtal och då är det ju lätt att bevisa vems huset är.
Men låt säga att någon köper ett hus, en skuldsatt person flyttar in och husägaren som står på papperet betalar egentligen inga löpande kostnader eller räntor utan det gör hyresgästen, då borde det kunna ses som ett bulvanupplägg.
Men det är min amatörmässiga gissning.

I en rättsstat skall oskuldspresumtionen vara självklar. Vid brott skall skuld bevisas i en rättegång, inte tvärtom.
Tyvärr brytes denna princip när det gäller skulder, detta i och med att skuldindrivning inte innebär att något brott begåtts.
Detta är vad som skapar denna situation, där tredje part kan fråntagas sina ägodelar helt utan att några bevis framläggs, man kan helt enkelt vända på principen om oskuldspresumtion och i stället tillämpa skuldpresumtion just vid skuldindrivning; den anklagade skall bevisa sin oskuld.

De lagar som tillåter sådant ingripande utan att brott utretts är mycket bristfälliga och principvidriga. I stället borde man införa något som benämnes "målvaktsbrott", vilket specifikt riktar sig mot systematiskt missbruk av målvaktsbeteende. För att Kronofogden skall kunna utmäta egendom tillhörig tredje part, måste det först bevisas att det är fråga om ett målvaktsupplägg och en fällande dom angående detta vara utdelad, finns inte någon sådan dom, så skall inte tredje parts gods kunna utmätas.

På så vis skulle man undvika att oskuldspresumtionen kränks och att oskyldiga drabbas, samt att vi faktiskt skulle kunna utdöma straff för just det beteende som man säger sig vilja komma åt, men samtidigt inte göra det omöjligt att såsom en barmhärtig samarit bistå en skuldsatt person, exempelvis genom att låna ut sin bil till denne.
Man skulle därigenom även undgå den orimlighet som uppstår i att den som lånar ut något först skall nödgas utröna huruvida den som mottager lånet är föremål för utmätning eller ej.

Politikerna som drivit igenom de nu gällande lagarna uppvisa en fullständig brist på rättspatos och logiskt tänkande. Dessa envetna dårar underminera folkets förtroende för samhället och tillfogar vår demokrati stor skada.
Citera
2025-04-17, 13:20
  #266
Medlem
Bassplays avatar
Citat:
Ursprungligen postat av user7a261m
Vad fan snackar du om? Bilen var på service inte besiktning och Kenneth har två benproteser och därför svårt att ta sig till verkstaden för att köra hem bilen.
Ah, hjärnsläpp där. Sorry!
Citera
2025-04-17, 13:28
  #267
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av poiuy1298
Svårt att säga exakt hur det är men om Kenneth är målvakt (dvs bilen är skriven på honom för att den egentliga ägaren har skulder) så får väl Kenneth alla dessa dokument?

kvitton på köpet: Ja - ska man agera målvakt så har man givetvis ett "kvitto" på att man köpt bilen.
försäkringar: Ja - om man står som registrerad ägare på bilen så måste man även skaffa en försäkring.
trängselskatt: Ja - om man står som registrerad ägare på bilen så får man även dessa räkningar.
offert från verkstaden som visade att bilen skulle levereras hem till honom: Enkelt att förfalska en sådan "offert".

Om det dessutom stämmer att bilen var inlämnad hos hans dotter (med samma efternamn) så verkar det ju ännu mer misstänksamt.

Kan det vara så att det är dottern som använder bilen?

Jag tänker att om han vore målvakt så skulle han inte vilja få uppmärksamhet genom Aftonbladet, särskilt med tanke på verksamheten hans dotter driver.
Citera
2025-04-17, 13:33
  #268
Medlem
pyroclasms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JohnBlund
Finns det några bevis för det eller gissar du bara?

Kenneth har 52 bilar.
Citera
2025-04-17, 13:36
  #269
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lifegoeson1
Men jag förstår inte en sak om du bor med en person och den är skuldsatt har vanliga skulder inte krminell varför skulle den inte få låna din bil till jobbet? Den fifflar inte med något utan har råkat hamna hos KFM pga andra orsaker ska varje normal människa straffas för de har skulder hos KFM? Den som inte har körkort och vill övningsköra då? Hur går de till väga får de inte övningsköra privat då?

Under gällande lagstiftning riskerar du att bilen tas, och du tvingas på något sätt bevisa att bilen är din och inte i besittning av den skuldsatte. Du skall alltså bevisa din oskuld, och dessutom finns det inget entydigt definierat bevis som kan styrka just detta.
Följden blir att du inte kan låna ut något till någon överhuvudtaget utan att riskera att bli av med det, eftersom du inte kan kontrollera huruvida en person är under utmätning eller ej, då det råder sekretess kring sådana upplysningar.
Citera
2025-04-17, 13:47
  #270
Medlem
Det som alltid är imponerande är hur stor otur alla dessa har. Dom råkar alltid ut för en myndighetskontroll, vilket aldrig händer oss vanliga människor. I detta fall så är det 10km mellan bilverkstad och kenneths hem. Vilken otur att det hände precis där.

Ska jag vara ärlig så tror jag till stor del på kenneths historia. Lämna in bilen på dotterns företag är logiskt, besiktning börjar närma sig nu i april så han vill fixa något fel/serva och skulder finns hos mekanikern. Haken är väl att mekanikern gör som de flesta tveksamma mekaniker, och använde bilen lite privat. Vips noterade KFM det och då är det kört. Alternativt så har mekanikern en relation med dottern, och brukat bilen på det sättet.

Det är absolut inte lika glasklart som hon som "lånade ut" bilen i ett halvår inklusive alla nycklar.

Citat:
Ursprungligen postat av pyroclasm
Kenneth har 52 bilar.
Nej han har en bil.
Citera
2025-04-17, 13:50
  #271
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 6jrgt5hhjfdddd
Jag tänker att om han vore målvakt så skulle han inte vilja få uppmärksamhet genom Aftonbladet, särskilt med tanke på verksamheten hans dotter driver.

Du får skilja på målvakt och målvakt.

Personen detta handlar om äger bara 1 bil - dvs om han står som ägare för att den egentliga ägaren inte kan stå som ägare. Målvakt är fel uttryck om man ska vara petig. En bilmålvakt är ju ett begrepp som används om personer som ska skydda den riktiga ägaren/brukaren mot betalningsansvar. Bulvan är mer passande.

Sen finns det ju professionella målvakter (som främst används ihop med billiga bilar för att slippa trängselskatter och parkeringsböter) - dessa kan ha flera hundra bilar på sig.
Citera
2025-04-17, 13:52
  #272
Medlem
Mr.RedHats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JohnBlund
Jag har aldrig hört talas om att detta hänt med hus också, så innan vi hör någon nyhet om det, så antar jag att det inte gäller hus än så länge. Annars finns det ett lätt sätt för folk att snabbt bli av med sina skulder och förstöra någons liv (husägaren)
Nu tänkte jag i och för sig på skogsfastigheter och dylikt. Men visst, ett hus med ett hyresavtal ska kunna beslagtas på samma grunder som en bil. Enligt praxis så skyddas inte bilen från utmätning ens om man skriver ett nyttjanderättsavtal. En hyresrätt är en form av nyttjanderätt med besittningsskydd (samma med arrende).

Så rent teoretiskt så kan man ju ifrågasätta giltigheten av alla typer av avtal med tredje man som en gäldenär har
Citera
2025-04-17, 13:55
  #273
Medlem
Tycker sådana här fall är problematiska men också lagstiftningen.
Är ej konstigt att skuldsatta som skiter i att betala skulder glider på som vanligt genom målvakter och dylikt.

Borde vara, och kanske är, olagligt att agera målvakt, dock skall det inte vara olagligt att hjälpa den i ekonomiska knipa, t. ex. låna ut bilen utan att riskera att bli av med den.

Men om kronofogden nu misstänker att det rör sig målvakter så borde det ligga på dem att dra genom domstol, få den som agerar målvakt dömd, och sen beträda rätten till bilen.
Helt orimligt att bevisbördan skall ligga på ägaren, är han inte dömd, skall han inte straffas. Är ej rättssäkert, samtidigt en inskränkning i mänskliga rättigheter, äganderätten.
Citera
2025-04-17, 13:56
  #274
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pyroclasm
Kenneth har 52 bilar.

Det är fel person.

Personen du syftar på bor inte i Göteborg utan i Dalarna.

När man sen kollar vilka billar denna Jan har (han heter Jan i tilltalsnamn) så är det nästan uteslutande äldre Volvos av veteran-modell.
Citera
2025-04-17, 13:57
  #275
Medlem
Mr.RedHats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av billigost
Hur skulle den verkstadsanställde ta sig hem sen efter att ha lämnat av bilen hos Kenneth då? Det kanske är där historien haltar rejält.

Eftersom bilen fastnade i kontroll, fanns det någon anmärkning på bilen eller handlade allt om ren tillfällighet?
De kanske körde i två bilar?
Citera
2025-04-17, 14:02
  #276
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.RedHat
De kanske körde i två bilar?

Framgår det någonstans? Det är ju ganska väsentliga uppgifter i så fall.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in