Citat:
Ursprungligen postat av
Baertling
Det är ju en vuxen och tre barn under 12 år (som får ett mål mat i skolan) så det är klart att det går att hålla en snål matbudget. En 800g falukorvsring för 40kr (ordinarie pris), några potatisar och en vitkålssallad till det blir en billig middag för hela familjen. Räcker förmodligen till två middagar för barnen dessutom, alt matlåda till mamman. Då är det inte ens 'hemlagat' utan i princip färdiglagat. Lidl i Uppsala säljer en helgskinka för 50 kr/kg vilket ger två middagar osv. Shoppar man större kvantiteter på extrapris kan man pressa priset ytterligare.
Är inte realistiskt någonstans.
1. Ett läsår innehåller cirka 180 dagar, vilket betyder att hälften av årets dagar är barnen inte i skolan. Därtill är barnen sjuka då och då.
2. Barnen ska väl förhoppningsvis leva på annat än högprocessed falukorv och potatis.
Att varje måltid får kosta max 8 kr/portion är inte realistiskt någonstans. Lagar man billigt, men ändå bra mat med vettiga råvaror går det att komma ned till 25 kr möjligen. Det betyder å andra sidan att matbudgeten måste höjas från 3 tkr till 9 tkr i månaden för en familj på 4 personer. Ser inget konstigt i det.